Calificări Euro 2024: Portugalia a dat recital în fața Bosniei, record mondial pentru Cristiano Ronaldo. Rezultate din preliminarii

Duminica, 18 Iunie 2023, ora 06:20
7359 citiri
Cristiano Ronaldo

Echipa naţională a Portugaliei a învins sâmbătă, pe teren propriu, scor 3-0, echipa naţională a Bosniei, într-un meci din grupa J a calificărilor pentru Euro 2024.

La Lisabona, pe Estadio da Luz, Portugalia, cu Cristiano Ronaldo titular, a deschis scorul destul de târziu, abia în minutul 44, când a înscris Bernardo Silva, din pasa lui Bruno Fernandes.

Gazdele au mai marcat de două ori în repriza secundă, prin Bruno Fernandes. Prima oară în minutul 77, când a fructificat pasa lui Ruben Neves, iar a doua oară în minutul 90+3 şi, victorioşi cu 3-0, lusitanii au nouă puncte din trei meciuri în grupa J, unde ocupă primul loc. Pe locul secund este Slovacia, cu 7 puncte, iar Luxemburg rămâne pe locul al treilea.

Cristiano Ronaldo, care a avut un gol anulat pentru ofsaid (min. 23), a ajuns la selecţia cu numărul 199, un nou record mondial.

La Bruxelles, în grupa F, belgienii au scăpat de eșec în meciul cu Austria, Lukaku fiind cel care a marcat golul egalizator al gazdelor, în minutul 61. Portarul Courtois a avut şi el câteva intervenţii care i-au menţinut pe belgieni în meci şi astfel partida s-a încheiat egal, scor 1-1.

În grupă conduce Austria, cu 7 puncte din trei meciuri, Belgia este pe locul secund, cu 4 puncte din două meciuri, iar Suedia vine pe poziţia a treia, cu 3 puncte din două partide.

Rezultatele înregistrate sâmbătă în calificările pentru Euro 2024:

Grupa A: Norvegia – Scoţia 1-2 (Haaland 61 penalti / Dykes 87, McLean 89);

Grupa A: Cipru – Georgia 1-2 (Pittas 40 penalti / Mikautadze 31, Davitashvili 84);

Grupa E: Albania – Moldova 2-0 (Asani 52, Bajrami 76);

Grupa E: Insulele Feroe – Cehia 0-3 (Krejci II 15, Cerny 44, 75);

Grupa F: Belgia – Austria 1-1 (Lukaku 61 / Mangala 22 autogol);

Grupa F: Azerbaidjan – Estonia 1-1 (Krivotsyuk 62 / Sappinen 27);

Grupa G: Muntenegru – Ungaria 0-0;

Grupa G: Lituania – Bulgaria 1-1 (Girdvainis 15 / Petkov 27);

Grupa J: Luxemburg – Liechtenstein 2-0 (Sinani 59, Rodrigues 89).

Grupa J: Portugalia – Bosnia 3-0 (Bernardo Silva 44, Bruno Fernandes 77, 90+3);

Grupa J: Islanda – Slovacia 1-2 (Finnbogasson 41 penalti / Kucka 27, Suslov 70).

Ianis Hagi tremură pentru un loc la Euro 2024: ”Este ceva ciudat la copilul ăsta”
Ianis Hagi a jucat în ambele meciuri amicale ale echipei naționale disputate în luna martie, dar nu a fost titular nici cu Irlanda de Nord (1-1), nici contra Columbiei (2-3), prezența sa la...
Vedeta lui Manchester City ar putea ajunge la Barcelona! Cât este clauza de reziliere
Eșecul celor de la Barcelona cu 3-2 în El Clasico împotriva celor de la Real Madrid a anulat în cea mai mare parte șansele catalanilor la titlu. Xavi va pleca de la cârma echipei la...
#calificari, #EURO 2024, #Portugalia, #Bosnia, #bernardo silva, #bruno fernades, #cristiano ronaldo , #Euro 2024