O nouă performanță de excepție pentru campioana europeană Bianca Ghelber

Duminica, 12 Martie 2023, ora 16:56
1833 citiri
Bianca Ghelber

Atleta Bianca Ghelber, campioană europeană în 2022, a câştigat, duminică, medalia de argint la aruncarea ciocanului, în cadrul Cupei Europei la aruncări, găzduită de Leiria.

Cea mai bună aruncare a sportivei tricolore a măsurat 71.52 metri, cu care a obţinut medalia de argint. Pe primul loc s-a clasat italianca Sara Fantini (73.26 metri), aruncarea sa aducându-i şi poziţia de lider mondial în acest sezon. Daneza Katrine Jacobsen a obţinut medalia de bronz (71.08).

Tot duminică, la aruncarea suliţei, Denis Both s-a clasat pe locul 6, cu cea mai bună performanţă personală a sezonului (73.59 metri).

Prima medalie a României la Leiria a fost câştigată, sâmbătă, de Alin Firfirică, la aruncarea discului (63.78 metri, cea mai bună performanţă personală a sezonului).

România a fost reprezentată de opt sportivi la competiţia de seniori şi tineret, din Portugalia. La start s-au aflat peste 300 de sportivi din 40 de ţări.

În 2022, România a obţinut medalia de aur la suliţă (Alexandru Novac).

Super-performanță în Kenya. Bianca Ghelber s-a calificat la Jocurile Olimpice
Atleta Bianca Ghelber s-a calificat, sâmbătă, la Jocurile Olimpice de la Paris, după ce şi-a îndeplinit baremul la o competiţie de la Nairobi, în Kenya, unde a reuşit cea mai bună...
David Popovici, de neoprit. Al doilea aur la Otopeni: ”Conform planului”
David Popovici a câştigat, joi, medalia de aur în proba de 200 m liber din cadrul Campionatului Naţional de înot în bazin de 50 m pentru seniori, tineret şi juniori I-II, competiţie care...