Bianca Andreescu va juca în sferturi la WTA Roma cu ”invincibila” Iga Swiatek. Poloneza are 25 de victorii la rând

Joi, 12 Mai 2022, ora 17:09
2517 citiri
Bianca Andreescu

Tenismena canadiană de origine română Bianca Andreescu (90 WTA) s-a calificat joi în sferturile de finală ale turneului de 1000 de puncte de la Roma, acolo unde o va întâlni pe lidera mondială Iga Swiatek.

În optimi, Bianca Andreescu a făcut un meci perfect și a depășit-o pe Petra Martic (Croația, 47 WTA), scor 6-4, 6-4.

Tot joi, Iga Swiatek și-a confirmat statutul de lideră mondială, spulberând-o pe Viktoria Azarenka din Belarus, cu 6-4, 6-1, după ce poloneza a fost condusă în primul set cu 3-0. Aceasta a fost cea de-a 25-a victorie consecutivă obținută de Swiatek în circuitul WTA.

Meciul Bianca Andreescu - Iga Swiatek va avea loc vineri.

Bianca Andreescu a făcut anunțul mult așteptat: ”Cu o săptămână înainte...”
Jucătoarea canadiană de origine română Bianca Andreescu (23 de ani), care se apropie de un an de inactivitate în circuitul WTA, a făcut anunțul mult așteptat privind revenirea sa....
Borna impresionantă atinsă de Iga Swiatek. E doar a noua tenismenă din istorie
Săptămâna aceasta va fi a o suta pentru jucătoarea poloneză de tenis Iga Swiatek pe poziţia de lider al clasamentului WTA. Swiatek este a noua jucătoare din istorie care atinge suta de...