Bianca Andreescu a făcut show la conferința de presă după ce a bătut-o pe Emma Răducanu VIDEO

Joi, 23 Martie 2023, ora 07:09
3576 citiri

Jucătoarea de tenis canadiană de origine română, Bianca Andreescu a învins-o miercuri în primul tur de la Miami Open pe sportiva britanică de origine română Emma Răducanu.

După un meci care a durat 2 ore şi 33 de minute, Bianca Andreescu (22 de ani, nr 31 WTA) a dispus în trei seturi de Emma Răducanu (20 de ani, nr. 72 WTA). Bianca şi-a adjudecat primul set cu 6-3, iar Emma s-a impus în cel de-al doilea cu 6-3. Setul decisiv a fost câştigat de jucătoarea canadiană cu 6-2.

În turul al doilea Bianca Andreescu o va înfrunta pe Maria Sakkari, din Grecia, favorita nr 7 a turneului de la Miami. Sakkari are 27 de ani şi ocupă locul 10 WTA.

După meciul cu Emma Răducanu, Bianca Andreescu a făcut spectacol la conferința de presă. Ea a fost întrebată de Orange Bowl, turneu dedicat juniorilor pe care l-a câștigat de două ori, în 2014 și 2015. Ea nu și-a mai amintit unde s-au ținut acele turnee, dar apoi s-a mândrit că le-a cucerit "back to back" - unul după altul.

Ultimul punct al meciului

Emma Răducanu a făcut un meci mare la WTA Stuttgart, contra liderei mondiale Iga Swiatek VIDEO
Tenismena britanică de origine română Emma Răducanu a fost eliminată în sferturi la turneul WTA 500 de la Stuttgart. Emma Răducanu (303 WTA) a făcut un meci mare contra liderei mondiale...
Emma Răducanu, ca-n vremurile bune. Calificare splendidă la WTA Stuttgart și amenințare pentru lidera mondială
Tenismena britanică de origine română Emma Răducanu s-a calificat spectaculos în sferturi la turneul WTA 500 de la Stuttgart. În turul secund, Emma Răducanu (303 WTA) a învins-o pe...