Victorie magnifică Bernadette Szocs! Românca a revenit de la 0-11 și 0-3 pe tabela de scor și va juca în sferturi la Europene

Vineri, 19 August 2022, ora 16:21
4301 citiri
Bernadette Szocs

Jucătoarea de tenis de masă Bernadette Szocs s-a calificat vineri în sferturile de finală ale probei de simplu la Europenele de la Munchen, în urma unui meci magnific contra luxemburghezei de origine chineză Xia Lian Ni.

Deja dublă medaliată la Europene, argint la dublu mixt (cu Ovidiu Ionescu) și aur la dublu feminin (cu austriaca Polcanova), Bernadette Szocs are șansa unei medalii și în proba de simplu.

Vineri, în optimi, sportiva din România a învins-o pe Xia Lian Ni, revenind de la 0-3 la seturi, scor 0-11, 16-18, 9-11, 11-8, 11-8, 11-7, 16-14.

De menționat faptul că primul set a fost pierdut la zero de Szocs în numai două minute, iar setul decisiv a fost de un dramataism rar, încheiat în prelungiri.

La final, jucătoarea din România a avut o explozie de bucurie, cu lacrimi în ochi.

Bernadette Szocs va juca în sferturi vineri seară, de la ora 20.10, chiar împotriva partenerei sale de dublu, Sofia Polcanova din Austria.

Victorie mare pentru cea mai valoroasă jucătoare de ping pong din România
Bernadette Szocs (locul 9 mondial) a eliminat-o pe sportiva aflată pe locul 10 mondial, Adriana Diaz (Puerto Rico), vineri, la WTT Champions Incheon 2024, din Coreea de Sud. Bernadette a...
Încă o victorie mare pentru cea mai valoroasă jucătoare de tenis de masă din România
Bernadette Szocs s-a calificat, miercuri, în optimile de finală la WTT Champions Incheon 2024, competiţie din Coreea de Sud, unde participă unele dintre cele mai bune jucătoare ale lumii....