Româncele au acaparat podiumul la Europeanul de tenis de masă. Bernadette Szocs a luat aurul

Joi, 18 August 2022, ora 20:40
4612 citiri
Bernadette Szocs

Echipa Bernadette Szocs/Sofia Polcanova (România/Austria) a câştigat, joi, proba de dublu feminin din cadrul Campionatului European individual de seniori la tenis de masă, competiţie care se desfăşoară la Munchen. Finala a fost cu perechea Elizabeta Samara/Andreea Dragoman. Pe toate cele trei trepte ale podiumului la dublu feminin se află românce.

Szocs şi Polcanova s-au impus în finala cu Samara şi Dragoman cu scorul de 3-0 (18-16, 11-6, 11-9).

România are şi o medalie de bronz la dublu feminin, obţinută de Adina Diaconu. Diaconu, pereche cu spaniola Maria Xiao, a pierdut în semifinale în faţa echipei Bernadette Szocs/Sofia Polcanova (România/Austria), scor 0-3 (2-11, 7-11, 6-11).

Prima medalie la actuala ediţie a CE a fost obţinută de Bernadette Szocs şi Ovidiu Ionescu, argint la dublu mixt.

David Popovici, de neoprit. Al doilea aur la Otopeni: ”Conform planului”
David Popovici a câştigat, joi, medalia de aur în proba de 200 m liber din cadrul Campionatului Naţional de înot în bazin de 50 m pentru seniori, tineret şi juniori I-II, competiţie care...
Prima mare finală a anului, primul aur pentru David Popovici, în cea mai rapidă probă a natației
Înotătorul român David Popovici (19 ani) a debutat miercuri la Campionatele Naționale de la Otopeni, în proba de 50 de metri liber, cea mai rapidă a natației. Cu 100 de zile rămase...