Bernadette Szocs a plâns de fericire la intonarea imnului României. Ce-a declarat noua campioană europeană VIDEO

Vineri, 19 August 2022, ora 09:33
10107 citiri
Bernadette Szocs

Echipa Bernadette Szocs/Sofia Polcanova (România/Austria) a câştigat, joi, proba de dublu feminin din cadrul Campionatului European individual de seniori la tenis de masă, competiţie care se desfăşoară la Munchen. Finala a fost cu perechea Elizabeta Samara/Andreea Dragoman. Pe toate cele trei trepte ale podiumului la dublu feminin se află românce.

Szocs şi Polcanova s-au impus în finala cu Samara şi Dragoman cu scorul de 3-0 (18-16, 11-6, 11-9).

“Sunt foarte fericită pentru că am fost dezamăgită după ce am pierdut finala de dublu mixt. Sunt fericită că am câştigat şi că am făcut istorie”, a declarat Szocs după finală, sporiva noastră plângând de bcuurie pe podiumul de premiere, la intonarea imnului României, după cum se poate vedea mai jos.

România are şi o medalie de bronz la dublu feminin, obţinută de Adina Diaconu. Diaconu, pereche cu spaniola Maria Xiao, a pierdut în semifinale în faţa echipei Bernadette Szocs/Sofia Polcanova (România/Austria), scor 0-3 (2-11, 7-11, 6-11).

Prima medalie la actuala ediţie a CE a fost obţinută de Bernadette Szocs şi Ovidiu Ionescu, argint la dublu mixt.

Încă o victorie mare pentru cea mai valoroasă jucătoare de tenis de masă din România
Bernadette Szocs s-a calificat, miercuri, în optimile de finală la WTT Champions Incheon 2024, competiţie din Coreea de Sud, unde participă unele dintre cele mai bune jucătoare ale lumii....
Opinia lui Gigi Becali despre post: "Dacă mănânci mult, te uiți după femei"
Gigi Becali este un tip credincios, care respectă cu strictețe posturile din preajma marilor sărbători. Nu face excepție nici postul Paștelui, care se află în derulare. Patronul FCSB a...