Interul lui Chivu pierde spectaculos cu Bayern Munchen

Miercuri, 23 Februarie 2011, ora 23:43
4529 citiri

Bayern Munchen a obtinut o victorie uriasa in optimile Ligii Campionilor, castigand mansa tur a disputei cu Internazionale, chiar la Milano, cu scorul de 1-0.

Finala din optimi, partida de pe "Giuseppe Meazza", si-a respectat blazonul, cele mai bune echipe ale sezonului trecut in Champions League oferindu-ne o disputa atractiva, cu foarte multe ocazii.

"Nerrazzurii" au inceput bine si, inca din minutul 2, surpriza lui Leonardo, Ranocchia, a fost aproape de gol. Disputa sa incins la jumatate primei reprize; doua suturi periculoase trimise de Luis Gustavo l-au atentionat pe Julio Cesar pentru ca Ribery sa loveasca transversala din centrarea lui Robben.

Intre ocaziile nemtilor, Cambiasso s-a facut de ras in careul advers, sutand in portarul Kraft din 3 metri.

Prima repriza s-a incheiat cu o ratare de proportii a brazilianului Maicon, care a ratat de putin vinclul cu un sut din unghi.

In repriza secunda disputa a continua in aceeasi nota spectaculoasa. Prima mare ocazie a venit in minutul 53, atunci cand Robben l-a pierdut pe drum pe Cristi Chivu si a sutat in bara portii lui Julio Cesar.

Inter a replicat imediat, prin Eto'o, sutul africanului fiind blocat de senzationalul portar Kraft. Pe recuperare, Cambiasso si-a batut joc de o noua oportunitate uriasa de a deschide scorul, sutand pe langa poarta goala.

Ultimele minute au apartinut gazdelor, italienii ratand golul prin Motta, care l-a luat la tinta pe Kraft, si Sami Eto'o. Lovitura de teatru a venit in prelungiri, atunci cand Julio Cesar a respins aiurea sutul lui Robben. Pe faza, Mario Gomez a recuperat si a inscris golul victoriei.

Cristi Chivu a facut un meci destul de bun, insa fundasul roman are pe constiinta cateva faze in care l-a scapat din marcaj pe Robben iar acesta a amenintat serios poarta lui Inter.

Partida dintre Inter Milano si Bayern Munchen a fost transmisa in format LIVE Text pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul intalnirii.

Desfasurarea meciului:

FINAL DE MECI !!! Bayern castiga la Milano!

Min.90 GOOOL BAYERN !!! Robben suteaza, julio Cesar respinge aiurea si Mario Gomez atent, recupereaza si inscrie!

Min.87 Eto'o suteaza de la marginea careului, dar balonul e deviat de Breno pe langa poarta!

Min.85 Motta are golul de 1-0 in varful capului, insa Kraft intervine din nou fabulos!

Min.79 Kharja rateaza si el o ocazie uriasa.

Min.75 Odata cu trecerea minutelor fazele de poarta se imputineaza, echipele fiind tot mai putin dispuse sa riste.

Schimbare Inter: Ranocciha iese, accidentat si in locul lui intra Kharja.

Min.69 Muller scapa spre poarta lui Inter insa este semnalizat in pozitie de off-side.

Min.63 Schweinsteiger suteaza de ka distanta, Julio Cesar retine fara probleme.

Min.57 Ocazie colosala pentru Inter! Kraft a parat excelent sutul lui Eto'o iar Cambiasso, pe recuperare, suteaza pe langa poarta goala!

Min.53 BARA BAYERN !!! Robben trece usor de Chivu, patrunde spre poarta lui Julio Cesar si suteaza in bara!

Min.49 Debut putin mai inchis de repriza secunda, ambele formatii fiind mai putin dispuse sa-si asume riscuri.

A INCEPUT REPRIZA SECUNDA !!!

__________________

FINAL DE REPRIZA !!!

Min.46 Ocazia uriasa Inter! Maicon suteaza din unghi, putin pe langa vinclu.

Min.45 Sneijder suteaza dezamagitor de la 20 de metri.

Min.42 Meciul a mai scazut in intensitate in ultimele minute.

Schimbare Bayern: Breno intra in locul lui Prajnici.

Min.36 Eto'o cade din nou intr-un duel cu Tymoshchuk, dar nici de aceasta data nu primeste lovitura libera.

Min.33 Eto'o, gasit bine de Lucio, suteaza puternic, insa Kraft pareaza fabulos!

Min.32 Stankovici e lansat bine de Sneijder, dar rateaza preluarea.

Min.28 Faza frumoasa Bayern. Robben paseaza bine la Lahm, acesta il gaseste excelent pe Gomez, insa varful nemtilor trage complet aiurea din pozitie ideala.

Min.24 BARA Bayern! Ribery loveste transversala din centrarea lui Robben!

Min.22 Eto'o patrunde extraordinar in careul advers, paseaza in fata portii la Cambiasso, insa argentinianul rateaza incredibil!

Min.22 Luis Gustavo este din nou aproape de gol cu un sut puternic.

Min.21 Inter cere penalti la o interventie a lui Tymoshchuk la Eto'o.

Min.20 Luis Gustavo suteaza superb, de la 25 de metri, putin pe langa poarta interista.

Min.15 Actiune periculoasa a lui Bayern, insa Maicon respinge centrarea lui Lahm.

Min.11 Sneijder are o interventie de K1 la Lahm, insa scapa fara cartonas.

Min.9 Se greseste destul de mult in aceste prime minute.

Min.2 Prima ocazie pentru Inter, pustiul Ranocchia fiind aproape de gol!

Min.1 A inceput meciul !!!

INFO: Jucatorii au intrat pe teren.

Inter Milano: Julio Cesar - Zanetti, Stankovici, Lucio, Thiago Motta, Eto'o, Sneijder, Maicon, Ranocchia, Cambiasso, Chivu.

Rezerve: Castellazzi, Kharja, Mariga, Materazzi, Pandev, Coutinho, Nagamoto.

Bayern Munchen: Kraft - Ribery, Robben, Lahm, Pranjici, Muller, Badsturber, Luiz Gustavo, Schweinsteiger, Gomez, Tymoshchuk.

Rezerve: Butt, Breno, Van Buyten, Hamit Altintop, Ottl, Klose, Kross.

Arbitru: Viktor Kassai

*Stadion: Giuseppe Meazza

Moartea unui om politic - pomenirea și lecțiile acesteia. Partea I: de ce trebuie să (ne) criticăm liderii?
Acum la mine e noapte târziu, dar calendaristic ziua de 27 martie a început deja. Când domniile voastre (sau majoritatea) veți citi acest articol (în două părți), peste cea de-a 29-a zi a...
Intrarea în Schengen pune sub lupă corupția din România: “Iar ne-a prins ninsoarea nepregătiți”
România intră în spațiul Schengen doar pe cale maritimă și aeriană, la finalul lunii martie 2024. Aderarea va stimula turismul și comerțul și va consolida piața internă. Pe de altă...
#Inter pierde Bayern, #Bayern victorie Inter Milano, #Mario Gomez gol Inter, #Inter Bayern Live, #Inter Bayern Liga Campionilor, #Cristi Chivu Inter , #Champions League