Bayern umileste Arsenal in Champions League

Miercuri, 15 Februarie 2017, ora 23:36
10581 citiri

Bayern Munchen este cu un pas si jumatate in sferturile de finala ale Ligii Campionilor dupa ce a umilit Arsenal in mansa tur a optimilor.

Bavarezii s-au impus "acasa" cu un categoric 5-1 si mai au de indeplinit o formalitate in returul de la Londra.

Partida de la Munchen a inceput in nota de dominare a gazdelor, insa elevii lui Wenger s-au tinut destul de bine si se parea ca vom avea un meci echilibrat.

Robben a deschis scorul in minutul 11, olandezul trimitand balonul la vinclu cu un sut din afara careului. Este unul dintre cele mai frumoase goluri ale acestui sezon de Champions League.

Londonezii au incercat sa revina si chiar au reusit sa egaleze, Sanchez punctand cu un sut din interiorul careului dupa ce a ratat o lovitura de la 11 metri. Mai mult, cei de la Arsenal au irosit o sansa uriasa in finalul primei reprize, iar asta avea sa ii coste serios.

Bayern a defilat in partea secunda, marcand de nu mai putin de patru ori. Lewandowski a punctat pentru 2-1 dupa ce a sarit peste Mustafi la o centrare a lui Lahm, iar imediat Thiago a dus scorul la 3-1 dupa o pasa geniala a polonezului, cu calcaiul.

Lucrurile au mers tot mai rau pentru Arsenal, acelasi Thiago, dar si Muller, reusind sa inscrie pana la finalul celor 90 de minute.

Dincolo de scor, "tunarii" nu au existat pe teren, fiind dominati la toate capitolele de adversarii lor si avand sa-i aduca multe multumiri portarului Ospina, care a limitat proportiile umilintei cu interventiile sale.

Desfasurarea meciului:

Min.90+3 Finalul partidei! Ce meci au facut nemtii!

Min.88 GOOOOL BAYERN! Muller, introdus in teren in partea secunda, inscrie din pasa lui Thiago!

Min.85 Walcott a intrat bine in careul advers, insa nu a avut om pentru pasa si o faza importanta a fost irosita.

Min.82 Ospina intervine din nou salvator pentru Arsenal, de aceasta data la sutul lui Douglas Costa.

Min.75 Weger il trimite in teren pe Giroud in ultimul sfert de ora intr-o incercare de a mai salva ceva pentru retur.

Min.70 Bayern controleaza aceasta partida in care Arsenal aproape ca nu a existat.

Min.63 GOOOL BAYERN! Thiago inscrie cu un sut de la 18 metri deviat usor de Xhaka!

Min.62 Interventie uriasa a lui Ospina in fata lui Alonso.

Min.61 CE OCAZIE! Lewandowski il scoate din poarta pe Ospina, incearca un sut insa loveste transversala, balonul ajunge la Robben, dar sutul sau este deviat in corner!

Min.60 Cartonas galben pentru Xhaka.

Min.56 GOOOOL BAYERN! Xabi Alonso paseaza in marginea careului pentru Lewandowski, polonezul deviaza minunat cu calcaiul pentru Thiago, iar acesta il "executa" pe Ospina!

Min.53 GOOOL BAYERN! Lahm centreaza bine din banda dreapta, Lewandoski se inalta frumos peste Mustafi si trimite imparabil cu capul!

Min.50 Schimbare Arsenal: Gabriel intra in locul accidentatului Koscielny.

Min.46 Incepe repriza secunda!

_______________________

Min.45+2 Finalul primei reprize.

Min.45+1 Sansa mare pentru Arsenal pe final de repriza, insa Neuer intervine din nou exceptional!

Min.43 Alaba trimite o centrare interesanta, insa Lewandowski nu reuseste sa trimita pe poarta.

Min.40 Faza buna de atac a englezilor, cu Iwobi pasand inteligent pentru Xhaka, insa acesta a sutat pe centrul portii, iar Neuer a retinut.

Min.35 Nemtii cer vehement un penalti dupa ce Alaba a centrat in mana unui adversar, dar arbitrul acorda numai corner.

Min.30 GOOOL ARSENAL! Sanchez suteaza slab si ii permite lui Neuer sa respinga, mingea ii revine insa lufteaza, preia controlul din nou si marcheaza cu un sut pe coltul lung!

Min.29 Penalti pentru Arsenal! Koscielny inteapa in balon aflat in controlul lui Lewandowski, polonezul il loveste involuntar, iar arbitrul arata punctul cu var, faza petrecandu-se in careul nemtilor.

Min.27 Ozil suteaza slab din lovitura libera, Neuer nu poate retine, insa pana la urma balonul este scos in afara terenului.

Min.26 Alexis cade in careul nemtilor, il pacaleste pe arbitru care ii arata galbenul lui Hummels si acorda lovitura libera de pe linia de 16 metri.

Min.20 Arsenal a fost inexistenta in ofensiva pana acum.

Min.15 Robben incearca un nou sut, insa de aceasta data trimite mai slab si Ospina retine.

Min.11 GOOOL BAYERN! Nemtii deschid scorul prin Robben, care suteaza imparabil, sub transversala, din afara careului!

Min.8 Ospina retine fara mari probleme balonul sutat de Vidal.

Min.5 Avem un debut de joc destul de retinut de ambele parti, fara ocazii la cele doua porti.

Min.1 Incepe partida!

ECHIPELE DE START

Bayern: Neuer - Lahm, Hummels, Martinez, Alaba, Xabi Alonso, Vidal, Robben, Thiago, Costa, Lewandowski.

Rezerve: Ulreich, Rafinha, Bernat, Coman, Kimmich, Sanches, Muller.

Arsenal: Ospina - Bellerin, Mustafi, Koscielny, Gibbs, Xhaka, Coquelin, Oxlade-Chamberlain, Ozil, Iwobi, Alexis Sanchez.

Rezerve: Cech, Gabriel, Monreal, Elneny, Walcott, Welbeck, Giorud.

INFO: Returul este programat la Londra in data de 7 martie.

INFO: La TV, jocul poate fi urmarit pe postul DolceSport 1.

Mihai Tudose, PSD: Noi am mai ieşit pe primul loc şi stăteam în gară şi ne-am uitat cum a trecut trenul
Europarlamentarul Mihai Tudose a declarat sâmbătă că PSD a mai câştigat alegerile în trecut, dar Guvernul a fost format din partidele de pe locul "doi, trei şi un pic din cinci" şi...
Replică tăioasă pentru Piedone. Nicușor Dan a ieșit la atac: "Asta e singura luptă care contează!"
Nicușor Dan este susținut la aceste alegeri de Dreapta Unită, formată din USR, FD și PMP. Edilul, care are de dus o luptă dificilă cu Cristian Popescu Piedone, a ieșit la atac, în cadrul...
#Bayern Arsenal Champions League, #Bayern Arsenal Liga Campionilor, #Bayern Arsenal rezultat Champions League , #Champions League