FC Barcelona a umilit Real Madrid in El Clasico (Video)

Luni, 29 Noiembrie 2010, ora 23:56
10387 citiri

FC Barcelona a maturat cu Realul lui Jose Mourinho in marele derbi din Primera Division, scor 5-0.

Asteptat pe intreg mapamondul si transmis in peste 100 de tari, marele derbi al Primerei Division a oferit un meci care s-a desfasurat la o singura poarta.

Impinsi de aproximativ 100.000 de suporteri, catalanii au fortat inca din primele minute si s-au instalat la conducerea partidei, avand o posesie zdrobitoare.

Dominatia de pe teren s-a transferat rapid si pe tabela de marcaj, Xavi inscriind in minutul 10 dupa o pasa perfecta de la Iniesta. Gazdele aveau sa se desprinda dupa alte opt minute, cand Pedro a punctat din pasa lui Villa.

Cele doua goluri rapide au incins spiritele printre madrileni, Cristiano Ronaldo bruscandu-l pe antrenorul Josep Guardiola la marginea terenului. CR7 a fost apostrofat imediat de suporteri si luat la intrebari de jucatorii Barcelonei. Fluierat copios la fiecare atingere de balon, Ronaldo a disparut incet incet din peisaj.

Ocaziile au apartinut tot Barcelonei in startul reprizei secunde, Xavi fiind aproape de un nou gol. Ratarea mijlocasului a fost insa razbunata de Villa, doua minute mai tarziu, care a inscris dupa o pasa de geniu a lui Messi.

Defensiva subreda a madrilenilor a iesit din nou in evidenta la doar trei minute, cand acelasi Villa a scapat singur cu goalkeeperul "galacticilor" si a inscris nestingherit. Scorul era 4-0 si Mourinho intepenise pe banca de rezerve.

Jucatorii Barcelonei au zburdat in continuare pe gazon, enervandu-i la culme pe oaspeti, care au recurs la numeroase faulturi, sanctionate insa de centralul intalnirii.

Noul intrat Jeffren a transat umilinta "galacticilor" in minutul 90, inscriind din pasa lui Bojan, in timp ce Sergio Ramos a cedat nervos si a fost eliminat dupa ce l-a faultat dur pe Messi si l-a bruscat pe Puyol.

In urma acestui rezultat, FC Barcelona a urcat pe prima pozitie in Primera Division, fiind urmata la doua puncte de Real Madrid.

Ati urmarit, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, desfasurarea celui mai asteptat derbi al anului, FC Barcelona - Real Madrid.

Desfasurarea partidei:

Min.90 Final de meci! Suporterii catalani isi aplauda favoritii dupa o prestatie fabuloasa!

Min.90 Ramos il faulteaza pe Messi si apoi il imbranceste pe Puyol. Fundasul Realului vede rosu direct!

Min.90 GOOOOL Barcelona! Noul intrat Jeffren inscrie pentru 5-0 din centrarea lui Bojan!

Min.88 Schimbare FC Barcelona: Jeffren intra in locul lui Pedro.

Min.87 Schimbare FC Barcelona: Keita ii ia locul lui Xavi.

Min.80 Puyol este avertizat dupa o intrare dura la Benzema.

Min.79 Noul intrat Bojan trece pe langa 5-0, sutul sau fiind respins de Casillas.

Min.77 Schimbare FC Barcelona: Bojan intra in locul lui Villa.

Min.76 Khedira vede si el galben. Madrilenii cedeaza nervos.

Min.74 Ramos este ridiculizat de Villa si faulteaza, fiind sanctionat cu galben.

Min.71 Carvalho opreste mingea cu mana si primeste galben.

Min.69 Joc de pase extraordinar al Barcelonei, jucatorii madrileni abia ating balonul.

Min.65 Catalanii continua sa puna presiune in jumatatea adversa.

Min.63 Jose Mourinho a intepenit pe banca oaspetilor.

Min.62 Schimbare la Real Madrid: Arbeloa intra in locul lui Marcelo.

Min.58 GOOOOOL Barcelona! Villa scapa pe flancul stang si inscrie pe sub Casillas, care iesise la marginea careului!

Min.55 GOOOL Barcelona! Villa inscrie pentru 3-0 din pasa lui Messi! Real Madrid e la pamant!

Min.53 Mare ocazie pentru Barcelona: Xavi scapa singur cu Casillas si suteaza in plasa laterala.

Min.52 Alonso intra tare la Busquets si se alege cu un cartonas galben.

Min.49 Sutul lui Villa este blocat in ultimul moment de apararea "galacticilor".

Min.46 Schimbare la Real Madrid: Lassana Diarra intra in locul lui Ozil.

Min.46 Incepe repriza secunda!

--------------------------------------

Min.45 Se incheie prima repriza!

Min.45 Messi primeste galben pentru simulare.

Min.44 Ronaldo suteaza periculos din afara careului, dar Valdes este atent si retine.

Min.41 Messi ia o actiune pe cont propriu, dar in cele din urma suteaza peste poarta.

Min.37 Pepe il opresete prin fault pe Messi si primeste cartonasul galben.

Min.36 Cristiano Ronaldo suteaza putin pe langa poarta.

Min.35 Ronaldo este fluierat copios la fiecare atingere de balon.

Min.34 Cristiano Ronaldo si Puyol primesc cartonasul galben.

Min.32 Ronaldo il bruscheaza pe Guardiola si incinge spiritele. Portughezul este huiduit de suporteri si luat la rost de jucatorii catalani.

Min.30 In ciuda rezultatului de pe tabela, "Galacticii" sunt inghesuiti in propria jumatate.

Min.28 Casillas iese din poarta si respinge la patrunderea lui Pedro.

Min.24 Alonso paseaza in dreapta pentru Di Maria, dar acesta scapa mingea in aut.

Min.18 GOOOL Barcelona! Pedro inscrie pentru 2-0 din pasa lui David Villa!

Min.15 Portarul Barcelonei respinge din nou in corner, de data aceasta din fata lui Benzema.

Min.14 Di Maria suteaza in Valdes si obtine o lovitura de colt.

Min.10 GOOOOL Barcelona! Iniesta paseaza perfect in diagonala, iar Xavi trimite peste Casillas!

Min.9 Madrilenii incearca sa patrunda prin defensiva catalana, dar gazdele raman pe pozitii.

Min.6 Prima mare ocazie a partidei apartine Barcelonei, Messi trimitand in bara la o faza la care Casillas era batut.

Min.5 Real Madrid ataca prin Ronaldo, insa centrarea acestuia pentru Benzema este retinuta de Valdes.

Min.2 Gazdele incep in ofensiva, insa Pepe este atent si respinge.

Min.1 A inceput partida!

INFO: Atmosfera incendiara pe Nou Camp, numarul spectatorilor depasind 100.000.

INFO: Cele doua echipe patrund pe teren.

*incepe de la ora 22:00;

Cititi avancronica meciului

FC Barcelona: Valdes - Alves, Pique, Puyol, Abidal - Xavi, Busquets, Iniesta - Rodriguez, Messi, Villa;

Antrenor: Josep Guardiola;

Real Madrid: Casillas - Marcelo, Carvalho, Pepe, Ramos - Ozil, Di Maria, Khedira, Alonso - Benzema, Ronaldo;

Antrenor: Jose Mourinho.

Inaintea acestei partide, Real Madrid ocupa pozitia de lider in Primera Division, cu 32 de puncte, in timp ce FC Barcelona se afla pe locul secund, la un punct distanta.

Decizia scandaloasă de la marele derby Real Madrid - Barcelona. A fost sau nu gol? VIDEO
Dezbaterea privind absenţa tehnologia de linia porţii în La Liga a fost reaprinsă duminică, după ce un potenţial gol al Barcelonei a fost anulat în Clasico câştigat de Real Madrid, scor...
Încă o lovitură primită de FC Barcelona după eșecul dramatic din marele derby
Frenkie de Jong, mijlocaşul central al clubului spaniol FC Barcelona, s-a accidentat în derby-ul de duminică, pierdut în compania echipei Real Madrid, scor 2-3, şi va lipsi de pe teren până...
#Real Madrid umilita, #Barcelona victorie El Clasico, #LIVE Barcelona Real Madrid, #LIVE El Clasico, #fc barcelona, #Real Madrid , #Real Madrid