Calificare cu emotii pentru Barcelona in Cupa Spaniei. Catalanii au marcat golurile in reprizele de prelungiri, dupa ce au ratat doua penalty-uri in timpul regulamentar

Vineri, 22 Ianuarie 2021, ora 08:41
2083 citiri

Formatia FC Barcelona s-a calificat in optimile de finala ale Cupei Spaniei, dupa ce a invins, joi seara, in deplasare, scor 2-0 dupa prelungiri, echipa de liga a treia Cornella.

Au marcat Dembele '92 si Braithwaite '120+1.

In prima repriza, FC Barcelona a ratat un penaty prin Pjanic, in minutul 39. In repriza a doua Barcelona a mai ratat o lovitura de la 11 metri, prin Dembele, in minutul 80.

De la Cornella a fost eliminat Estelles, in minutul 118.

Mihaila a marcat primul gol pentru Parma in Italia. Romanul a avut si o bara contra lui Lazio

Pentru FC Barcelona a fost prima data cand a disputat trei meciuri consecutiv cu prelungiri (dupa 13 ianuarie - 4-3 cu Real Sociedad, dupa lovituri de departajare, in semifinalele Supercupei Spaniei, si 17 ianuarie - 2-3 cu Athletic Bilbao dupa prelungiri, in finala Supercupei Spaniei). Anterior, catalanii au mai avut cate doua meciuri consecutive cu prelungiri in aprilie 1916 si in mai 1928.

Tot joi, Athletic Bilbao s-a calificat in optimi trecand de echipa din liga a treia UD Ibiza, scor 2-1, dupa ce adversarii au condus cu 1-0. Pentru Ibiza a inscris Perez, in minutul 12. Athletic Bilbao s-a impus prin golurile marcate de Garcia '52 si Nunez '90+1.

Mai sunt calificate in faza urmatoare a Cupei Spaniei echipele Valladolid, Almeria, Girona, Levante, FC Sevilla, Rayo Vallecano, Granada, Osasuna, Betis, Navalcarnero, Villarreal, Valencia, Real Sociedad si Alcoyano.

Ciolacu susține reforma bugetară și regionalizarea teritorială: ”Să nu mai existe decalaje ca între Timişoara şi Bacău”
Premierul Marcel Ciolacu a declarat joi, 25 aprilie, la Timişoara, că regionalizarea teritorială şi reforma bugetară trebuie făcute, după o analiză şi un studiu exact în fiecare judeţ....
Clotilde Armand ironizează PSD-ul după ce i-a cerut demisia: "Mai stau, să vă scot din minţi că nu mai puteţi fura"
Trimisă în judecată pentru folosirea funcţiei pentru favorizarea unor persoane, Clotilde Armand, primarărița Sectorului 1 a declarat răspicat că nu va demisiona, aşa cum i-au cerut...