Goluri multe în El Clasico din Supercupa Spaniei! Cum s-a terminat partida Real Madrid - FC Barcelona

Duminica, 15 Ianuarie 2023, ora 23:01
6181 citiri
Xavi a câștigat primul trofeu FOTO facebook

Real Madrid și FC Barcelona s-au întâlnit în finala Supercupei Spaniei, la Riyad, în Arabia Saudită.

Victoria a aparținut catalanilor, care s-au impus clar, cu 3-1, după un meci pe care l-au controlat în totalitate.

Gavi, Lewandowski și Pedri au semnat golurile Barcelonei, Benzema reducând diferența în minutele de prelungire.

Cu două pase de gol și un gol, Gavi, mijlocașul de 18 ani al Barcelonei, a fost omul meciului.

Acesta este primul trofeu al catalanilor sub comanda lui Xavi.

A fost episodul cu numărul 285 al confruntărilor dintre cele două echipe, în toate competițiile, incluzând și 34 de amicale.

Bilanțul în acest moment este următorul: 118 victorii Barcelona, 105 victorii Real Madrid, 62 de egaluri, golaveraj 496-462 în favoarea catalanilor.

Dacă se exclud meciurile amicale, bilanțul este favorabil lui Real Madrid, cu 101 victorii, 98 înfrângeri, 52 egaluri.

Cele două formații se vor confrunta și în campionat, pe 19 martie.

Scandal după Real-Barcelona 3-2. Președintele cere rejucarea meciului
Partida Real Madrid- FC Barcelona a creat numeroase disensiuni după ce catalanii au acuzat o eroare de arbitraj la unul dintre goluri. Președintele FC Barcelona Joan Laporta a precizat că el...
A treia victorie la rând pentru Jaqueline Cristian la WTA Madrid, după o revenire de senzație
Jucătoarea română de tenis Jaqueline Cristian s-a calificat miercuri în turul al doilea al turneului WTA 1000 Mutua Madrid Open, aceasta fiind a treia sa victorie consecutivă, după cele două...
#barcelona, #Real Madrid, #El Clasico, #meci, #victorie, #goluri multe , #stiri fotbal