ATP Barcelona: thriller la miezul nopții în ”sfertul” de 5 stele Tsitsipas - Alcaraz. Grecul a făcut scandal în setul decisiv

Sambata, 23 Aprilie 2022, ora 00:27
6999 citiri
Alcaraz l-a învins pe Tsitsipas

Tenismanul grec Stefanos Tsitsipas, principalul favorit al turneului ATP de la Barcelona, a fost eliminat în sferturi de spaniolul Carlos Alcaraz, favoritul publicului din Catalunia.

Puștiul-minune Alcaraz (18 ani) s-a impus în trei seturi, 6-4, 5-7, 6-2, într-un meci dramatic încheiat aproape de miezul nopții.

Carlos Alcaraz a condus cu 1-0 la seturi și 4-1 în setul doi, dar Tsitsipas a revenit spectaculos și a trimis meciul în manșa decisivă.

În setul trei, la scorul de 0-3, grecul a întârziat revenirea de la vestiare și a primit o penalizare de două puncte, decizie pe care a contestat-o vehement.

În semifinale, Alcaraz va juca împotriva australianului Alex de Minaur.

Tenismenul care a dat lovitura în ATP, după 7 finale majore pierdute: ”A meritat așteptarea”
Casper Ruud a reuşit să îşi ia revanşa în mod convingător duminică, la Barcelona Open Banc Sabadell, unde l-a învins în finală pe Stefanos Tsitsipas, scor 7-5, 6-3. În urmă cu o...
Mai mult de jumătate dintre români votează la europarlamentare cu candidatul preferat la primărie. Ce procente ar putea obține partidele SONDAJ
PSD este creditat cu 28,4% din intenţiile de vot la alegerile pentru consiliile locale, PNL cu 26,7%, AUR cu 14,4%, conform unui sondaj realizat de INSCOP la comanda News.ro, în luna aprilie,...