Zamfir i-a scris lui Isarescu despre concluziile anchetei privind ROBOR: Sunt aranjamente intre banci, sub obladuirea BNR

Joi, 21 Martie 2019, ora 11:48
Autor: Irina Olteanu
Zamfir i-a scris lui Isarescu despre concluziile anchetei privind ROBOR: Sunt aranjamente intre banci, sub obladuirea BNR
Foto: Arhiva Ziare.com

ROBOR nu are nicio legatura cu realitatea, este un indice care rezulta din niste aranjamente intre bancile comerciale, sub obladuirea BNR, este concluzia preliminara a Comisiei economice din Senat care a desfasurat o ancheta privind manipularea ROBOR.

"Senatul a mandatat Comisia Economica a Senatului sa desfasoare o ancheta privind modul in care a fost inchisa in 2013 o investigatie cu privire la eventuala manipulare a ROBOR. Dupa o luna de audieri, in urma declaratiilor celor care au fost prezenti, comisia a decis sa emita o concluzie preliminara. Am ajuns la concluzia ca ROBOR nu are nicio legatura cu realitatea.

ROBOR nu este ceea ce ni se spunea ca trebuie sa fie, adica media dobanzilor la care se imprumuta bancile intre ele, s-a constatat ca nu este media tranzactiilor care se realizeaza pe piata, e pur si simplu un indice care rezulta din niste aranjamente intre bancile comerciale, sub obladuirea BNR", a declarat, joi dimineata, presedintele comisiei, senatorul ALDE Daniel Zamfir.

El a precizat ca a decis sa trimita o scrisoare ministrului de Finante, Eugen Teodorovici, si alta guvernatorului BNR, Mugur Isarescu, prin care le cere transparentizarea completa a modului de calcul al ROBOR sau inlocuirea sa cu un alt indice.

Cardul de masa Up Dejun iti aduce discounturi de pana la 50% la categorii precum: abonamente de servicii medicale Regina Maria, curierat DPD, card de carburant OMV Petrom, produse de birotica si papetarie Lecom, solutii de digitalizare, tracking GPS flota auto de la iTrack si altele. Obtine oferta AICI!

"Comisia a decis sa trimita doua scrisori, una ministrului de Finante si alta guvernatorului BNR, prin care sa le ceara doua lucruri. Intrucat scopul initial pentru care ROBOR a fost introdus in formula de calcul a ratelor dobanzilor la creditele acordate in lei prin OUG 50/2010 a fost deturnat, solicitam transparentizarea completa a modului de calcul, astfel incat sa se elimine orice suspiciune de manipulare sau intelegere de tip cartelar, fie decuplarea indicelui ROBOR de la formula de calcul a ratelor si inlocuirea acestuia cu un indice care sa reflecte media tranzactiilor reale din piata si nu media cotatiilor", a subliniat Zamfir.

"Ratele romanilor nu au fost calculate corect, trebuie sa se ia o masura urgenta"

Intrebat cum au fost afectate, concret, dobanzile la credite de acest presupus calcul gresit al ROBOR, Zamfir nu a dat un raspuns clar, precizand doar ca trebuie neaparat sa se renunte la calcularea ratelor in lei in functie de acest indice.

"Am decis sa emitem aceasta concluzie preliminara pentru ca ROBOR nu reflecta realitatea si trebuie urgent scos din ratele romanilor, pentru ca inca o luna sau doua in plus pentru romanii care au credite in lei inseamna o povara.

Daca ROBOR nu reflecta realitatea si este rodul unor intelegeri, fiind unul fictiv, ratele sunt influentate, vom vedea care este influenta directa, dar va trebui sa se renunte la calcularea ratelor romanilor in functie de acest indice. Ratele romanilor nu au fost calculate corect, ca atare e necesar sa se ia o masura urgenta.

E de datoria Guvernului si BNR", a spus presedintele Comisiei economice din Senat.

El a precizat ca mai urmeaza o serie de audieri, iar abia apoi comisia va prezenta o concluzie finala a anchetei.

"Mai avem de audiat doua pesoane importante, sper sa inteleaga ca au obligatia sa vina: directorul Directiei de Supraveghere din Banca Nationala, Nicolae Cinteza, caruia nu i se permite sa vina, si l-am reinvitat si pe liderul grupurilor senatorilor PNL. Asteptam sa raspunda saptamana viitoare si vom trage apoi concluziile", a spus Zamfir.

Citeste mai multe despre audierile din Comisia economica din Senat:

 Articol citit de 8115 ori

    Citeste si:
    Comentarii
    Gile
    21.03.2019, 15:22
    E foarte simplu
    Mafiotii PSD vor sa ne spuna ca numai bancile sunt de vina pentru dobanzile ridicate practicate de banci si nicidecum si dezastrul economic patronat de mafia PSD !
    Insa sa nu uitam ca, fiind un concept care oglindeste numeroase aspecte din activitatea economica, dobanda are atat in teorie, cat si in practica o insemnatate deosebita, o foarte mare capacitate de a releva sintetic starea si tendintele unei economii. Despre dobanda, Paul Samuelson spune ca este "pretul specific" platit pentru "a treia mare categorie de factori de productie: capitalul". Rezulta ca dobanda este in mod evident determinata de conceptul de capital, fiind legata de elementele de timp si de risc.
    Gile
    21.03.2019, 15:08
    Uluitor
    Zamfir stie sa scrie !
    Vintage
    21.03.2019, 16:45
    Pai da' n-o fi ca tine!
    .
    1900
    21.03.2019, 14:23
    Habarnistilor, tembelilor, fatarnici si
    cum vreti sa vi se mai spuna spurcaciounilor, toti acesti *** care va dati cu parerea, stiti ca rata de imprumut intre banci este doar de 1% si tu *** platesti peste 5%
    ??????
    cartophil
    21.03.2019, 14:36
    Nu prea esti informat. Bancile se imprumuta undeva pe la 3%
    iar tu iei de la iei de la ei cu minim 7%, poate si 11%. Daca nu-ti convine, nu lua. Diferenta o reprezinta profitul pentru activitatea de intermediere dar si riscurile daca tu, cocalar din mahalalele Alexandriei, nu restitui creditul, ca nu vrei sau nu poti. E mult, e putin, acest lucru nu poate fi judecat. Il poate hotari piata, daca aceasta piata exista si este lasata sa functioneze. Deci lasati piata libera, lasati concurenta sa exista, nu mai interveniti cu legi tampite si o sa luati creditul la un procent multumitor pentru toti, indiferent cat va fi stabilit el, liber, de piata. Prin 96 luati creditul cu 180% dobanda si nu zicea nimeni ca e prea mare, chiar te bucurai ca ti-l da, ca-l anula inflatia.
    medgidnicolai
    21.03.2019, 13:43
    nu este o noutate
    ci o confirmare a cceace gandeau marea majoritate a romanilor. ca sunt inselati de banci sub umbrela bnr. este vremea ca acest guvernator sa ne lase in pace. sa-si vada de pensioara lui substantiala. avem nevoie de un om tanar, dinamic si slava Domnului, sunt destui in bnr. oare, pentru faptul ca ne-a umblat la buzunare, intentionat, nu ar trebui sa plateasca.
    propatria
    21.03.2019, 14:22
    credite cu dobanda fixa
    Ce conteaza roborul daca facem credite cu dobanda fixa?
    Cine v-a pus sa faceti contracte cu camatarii bancari cu dobanzi variabile? Daca am avea un pic de minte si de coeziune am boicota bancile pana ar da contracte cu dobanda fixa.
    Pe de alta parte, cine va pune sa tineti banii economisiti in banci?
    Banditul de itzarescu (regulamentul bnr si banci) si parlamentul au vina ca a manipulat legea si a permis ca cetatenii se pot imprumuta cu mai mult de 30% din venituri.
    AlexL
    21.03.2019, 12:17
    Dar este același lucru !
    "ROBOR nu este ... media dobanzilor la care se imprumuta bancile intre ele... este un indice care rezulta din niste aranjamente intre bancile comerciale"

    Dar dobanzile negociate intre bănci SUNT aranjamente intre bănci ! Nici nu pot să fie altceva decat cifre asupra cărora partenerii au căzut de acord! Deci nu este nimic nelegitim aici.

    Deci acest Zamfir nu intelege că băncile (ca orice alti parteneri comerciali) stabilesc pretul (al banilor in acest caz, adică al dobanzilor) prin negocieri, adică prin "aranjamente"!
    cribo
    21.03.2019, 13:16
    ai spus adevarul pe jumatate
    ROBOR-ul este media dobanzilor anuntate zilnic de catre principalele banci din Romania (primele 10 cred). Ideea este, destul de simpla de altfel, ca poti anunta o dobanda mai mare fara a initia nici o tranzactie. Atunci ROBOR-ul va creste fara a avea nici o influenta negativa asupra bancii. E ca si cum un magazin anunta un pret (mare sau mic) pentru un produs pentru a influenta piata, fara a-l comercializa.
    floare albastra
    21.03.2019, 12:08
    tovarasul nu intelege ceva foarte simplu
    Mai stiti intrebarea:cate luni au 28 de zile? rqspuns 12; intrebarea nu era numai 28 de zile sa raspundem una.
    Asa si cu robor: intra in calcul o zi, o saptamana, o luna ,trei luni, etc. pentru ca toate au dobanda in fiecare zi.
    barabula
    21.03.2019, 11:59
    zamfir
    asta continua sa-si scoata fratele din bucluc

    https://www.economica.net/fratele-initiatorului-legii-darii-in-plata-cosmin-zamfir-are-un-credit-de-720-000-de-euro_111531.html
    cartophil
    21.03.2019, 12:09
    Fac ce vor doar in interes personal. Dragnea cu legile
    justitiei, sa se scape de puscarie, Zamfir sa-si salveze fratele incapabil de faliment....
    Ba, Zamfir zidaru, asta-i piata libera, daca frate-tu a fost atat de destept incat sa investeasca cand nu trebuie, atunci sa dispara din piata, nu sa schimbi tu, ciulica franarul, legile.
    Nasty
    21.03.2019, 11:41
    Analfabetul asta (economic vorbind) vorbeste despre ROBOR????
    Zamfir asta a terminat un Institut de Constructii, conform propriului CV. Nu are niciun fel de studii economice! Analfabetul asta (din punct de vedere economic!) isi da cu parerea despre ROBOR, BNR etc???????
    Te-o
    21.03.2019, 12:48
    Cat vor permite romanii unor analfabeti in economie sa decida?
    Zamfir este un inginer in constructii,total inept in materie financiara!
    Astfel de indivizi gasesc mafiotii PSD-ALDE-UDMR(aceasta din urma cu intentii subversive deliberate) sa puna la conducerea unor comisii de "specialitate"!
    Ne mai miram ca un Becali era in comisii juridice!!!!
    Idiotii care conduc in prezent treburile tarii nu inteleg nimic din ROBOR,varianta romaneasca a indicatorului simiar european!
    Este absolut normal ca bancile sa convina nivelul dobanzilor pentru creditele interbancare,in functie de evolutia pietii financiare!
    I-di-oti ca valcov et comp.vor sa impuna acest nivel bancilor?
    Este ca mercurialele comuniste care au avut un rezultat catastrofal:disparitia produselor de pe piata si explozia speculei,cu rezultate absolut opuse:cresterea preturilor!
    Oare tembelii care au pus ghiara pe tara nu realizeaza ca sufoca dezvoltarea libera a economiei de piata,amestecandu-se in mecanismele obiective care o conduc?
    Mafia incompetentilor PSD-ALDE-UDMR se indreapta spre propria lor prabusire!
    Din pacate cu mari sacrificii pentru romani!Teo
    Gile
    21.03.2019, 15:16
    Hai sa fim seriosi !
    Bai Nicolae din Medgidia !
    Tu vrei sa spui ca bancile au spoliat romanii mai rau decat mafiotii PSD in ultimii 30 de ani ?
    Ce a facut Zamfir pentru romani ? Acest Zamfir nici nu-ntelege exact mecanismul de cooperare interbancara !
    Astazi a primit un raspuns foarte simplu de la BNR : ROBOR nu a fost introdus de BNR !
    Cum vorbeste Zamfir despre ROBOR asa ai putea si tu sa vorbesti despre campurile morfogenetice !
    medgidnicolai
    21.03.2019, 13:48
    se vede de la distanta ca nu sunteti romani.
    si ca nu va pasa de zecile de romani care, in disperae de cauza, si-au pus capat zilelor, pentru ca bancile, sub ocrotirea lui isarescu si masoneriei, i-au spoliat, lasandu-i pe drumuri. au nenorocit destine fara sa dea nimanui socoteala. nu ma intereseaza personajul zamfir, dar, inginer cum este, a facut mai mult pentru romani, decat toti contopistii de la bnr care incaseaza zeci de mii de euro lunar.
    cartophil
    21.03.2019, 12:11
    6 milioane de romani care au avut sau au credite
    vor da statul in judecata. Va dati seama ce uragan declanseaza ciuma rosie ???? Daca astia n-au legaturi cu GRU, imi tai nasul.
    nimeni
    22.03.2019, 15:08
    De la GRU esti tu
    6 milioane de Romani vor da in judecata bancile cu care au sau au avut contract, nu statul, sa solicite despagubiri pentru banii pe care acestea i-au incasat prin frauda daca aceasta se dovedeste.