Valcov spune, pentru Bloomberg, ca vrea sa elimine ROBOR-ul. Cum raspunde BNR

Luni, 04 Februarie 2019, ora 15:12
Autor: Irina Olteanu
Valcov spune, pentru Bloomberg, ca vrea sa elimine ROBOR-ul. Cum raspunde BNR
Foto: Arhiva Ziare.com

Guvernul vrea sa discute cu Banca Nationala a Romaniei pentru a "schimba radical" modul in care se calculeaza ROBOR, a declarat pentru Bloomberg Darius Valcov, consilierul pe probleme economice al Vioricai Dancila, condamnat in prima instanta la 8 ani de inchisoare pentru 3 infractiuni de coruptie.

Valcov spune ca astfel se va evita "taxa pe lacomie" impusa bancilor, masura prevazuta in ordonanta de urgenta 114 aprobata la finalul anului trecut de Guvern.

Bloomberg comenteaza ca, dupa ce a ignorat criticile si a adoptat OUG, Valcov crede ca acum BNR poate rezolva problema taxei pe activele bancare "printr-o cale simpla".

"Sper sa putem schimba radical modul in care se calculeaza ROBOR sau chiar sa il eliminam. Se va lua o decizie cu Banca Centrala, care poate modifica regulile interne ale dobanzilor de pe piata interbancara fara aprobarea Parlamentului", a declarat Valcov.

Cardul de masa Up Dejun iti aduce discounturi de pana la 50% la categorii precum: abonamente de servicii medicale Regina Maria, curierat DPD, card de carburant OMV Petrom, produse de birotica si papetarie Lecom, solutii de digitalizare, tracking GPS flota auto de la iTrack si altele. Obtine oferta AICI!

El a mai precizat ca Guvernul nu este interesat de nivelul taxei sau de veniturile suplimentare generate de aceasta, iar scopul sau este de a reduce costurile de imprumut ale romanilor.

"Vrem ca toate costurile de imprumut pentru cetateni sa fie apropiate de cele ale celorlalti europeni, sa fie reduse la jumatate fata de nivelul actual", a conchis Darius Valcov.

BNR il contrazice pe Valcov: Eliminarea ROBOR nu depinde de noi

Adrian Vasilescu, consilierul guvernatorului BNR, il contrazice insa pe Darius Valcov, explicand ca nu Banca Nationala a Romaniei poate decide eliminarea ROBOR.

El a declarat, pentru Ziare.com, ca ROBOR-ul este legat de credite prin lege, iar cat timp legea este in vigoare ea trebuie aplicata. Mai mult, spune el, doar Parlamentul poate schimba legea, si nu BNR.

"Eliminarea ROBOR-ului nu depinde de BNR. De ce? Pentru ca ROBOR-ul este legat de credite (caci asta este problema, si nu ROBOR-ul in general) prin lege. Iar BNR nu are initiativa legislativa, deci nu poate sa vina sa propuna schimbarea legii.

Este lege. Legea, cat timp este in vigoare, nu poate sa nu fie aplicata. Iar ca sa fie schimbata, numai Parlamentul poate sa o faca", a precizat Adrian Vasilescu pentru Ziare.com.

Guvernul a impus o taxa pe activele bancilor, daca ROBOR depaseste nivelul de 2%

Amintim ca, la finalul anului trecut, Guvernul a adoptat o ordonanta de urgenta care cuprinde zeci de masuri fiscal-bugetare si in domeniul investitiilor publice.

Printre masurile prevazute in OUG se numara impozitarea activelor financiare ale bancilor in cazul unui nivel ROBOR mai mare de 2%.

Asadar, taxa va fi, potrivit OUG, de 0,1%, pentru un ROBOR aplicat creditelor de 2-2,5%, de 0,2% pentru 2,5-3%, de 0,3% pentru 3-3,5%, de 0,4% pentru 3,5-4%, iar pentru nivelurile de peste 4% ale ROBOR cu 0,5% va fi aplicat in plus o cota de 0,2.

Taxa trebuie calculata de banci si platita trimestrial, pana la data de 25 a lunii urmatoare trimestrului pentru care se datoreaza, iar cheltuiala este deductibila la calcularea impozitului de profit.

"Taxa pe lacomie" nu a fost introdusa in bugetul pe 2019

Guvernul nu a inclus insa in bugetul pe 2019, la categoria venituri estimate, taxa pe activele financiare ale bancilor in cazul unui nivel ROBOR mai mare de 2%, denumita si "taxa pe lacomie".

Saptamana trecuta, deputatul Claudiu Nasui, membru in Comisia de Buget si Finante, declara pentru Ziare.com ca exista doua posibilitati pentru care Guvernul a prevazut in bugetul pe 2019 incasari zero din taxa pe activele bancare.

Astfel, Executivul fie crede ca ROBOR va scadea sub 2%, cu toate ca i s-a tot explicat ca nu bancile decid nivelul si ca exista numerosi factori care il influenteaza, inclusiv politici, fie renunta la "taxa pe lacomie".

"Sunt doua posibilitati: fie estimeaza ca ROBOR-ul va fi sub pragul minim pe care l-au pus in taxa aceea si atunci nu se va aplica, ceea ce mie mi se pare neplauzibil, fie se gandesc sa dea inapoi si sa renunte la ea", ne-a spus Nasui.

In opinia sa, este mai plauzibila varianta a doua, si anume ca Guvernul sa renunte la taxa, iar decizia ar putea fi luata dupa ce statul a incercat de 7 ori sa se imprumute in luna ianuarie de la banci si nu a reusit din cauza dobanzilor foarte mari impuse de acestea.

Citeste si:

 Articol citit de 12237 ori

    Citeste si:
    Comentarii
    Gile
    04.02.2019, 17:17
    Interesant
    Romania urmeaza sa devina in scurt timp prada lui Valcov !
    Romania va fi pusa langa trofeele lui Valcov (lingouri si tablouri) din cavourile pe care le detine in diferite cimitire !
    Gile
    04.02.2019, 17:08
    Interesant
    Mafiotii PSD vor sa desfiinteze toti indicatorii care ne arata cat de catastrofale au fost guvernarile mafiei PSD din ultimii 7 ani pentru Romania !
    Daca nu pot controla acesti indicatori, mafiotii PSD ii desfiinteaza !
    RB2015
    04.02.2019, 17:02
    Corection
    din pomii din cimitirul Slatina si Belina
    alfabeta
    04.02.2019, 16:36
    Mai bine...
    ...uitati-va ce porceste a crescut ROBOR fata de alti indici similari din alte tari (wibor, bubor, probor)..

    Grafice pe:
    https://media.hotnews.ro/media_server1/image-2018-07-22-22580305-0-infl2.jpg

    De ce sa nu creasca daca noi suntem stat fara caini?
    sedricro
    04.02.2019, 17:20
    a(na)lfabeta
    In alte tari nu au la guvern asa analfabeti ca la noi si nu au psd,asa ca este normal la noi sa creasca tot,euro,robor,inflatie,salarii la bugetari unflate cu pompa.
    Stan
    04.02.2019, 16:49
    Pai ce ne trebuie "stat cu caini", cand avem atatia lupi,...
    ...sacali, ulii, hoitari si nevastuici??
    DUTTY
    04.02.2019, 19:15
    Ai uitat sa spui si multi trolli,boStane!!!
    .
    v_sile
    04.02.2019, 17:37
    Omul refuza sa vada realitatea
    1. El compara dobanzile in Romania cu Polonia, Bulgaria sau Ungaria, FARA SA COMPARE RATA MEDIE A INFLATIEI intre Romania si tarile alea de care zice el. Cand leul se devalorizeaza cu 5% pe an, tie iti convine sa dai bani cu imprumut cu dobanda de 1-2% pe an? Ai, cat de *** poti sa fii ca sa faci asta?

    Ia uite, rata inflatiei in Europa de Est la jumatatea anului 2018:
    Romania 5,4%
    Ungaria - 2,8%
    Bulgaria - 2,6%
    Cehia - 2,2%
    Polonia - 1,7%

    Nu observa nimeni nimic?

    2. Statul roman, ala care teoretic e cel mai sigur creditor in tara asta, se imprumuta in lei deja la banci cu dobanda de 5% pe an! Ca nu ii da nimeni mai ieftin. De ce oare? De ce nu sunt dobazile mai mici? Rata dobanzii e legata pana la urma si de siguranta de a face afaceri si bani in tara aia. Risti prea mult imprumutand lei, asa ca bagi si o dobanda care sa acopere riscul asta.

    Asta e tot. Aceleasi banci se imprumutau intre ele cu un ROBOR de 0,7%-0,9% prin 2015-2016. Dar atunci economia parea stabila, nu aveam dezechilibre majore (deficit bugetar, deficit de cont curent) ca acum si rata inflatiei era mica.
    niculaeda
    04.02.2019, 17:36
    @Stan 16.49
    - nevastuicii lu' daddy , i-au crescut sanii ! e drept , de silicon ! :o)))

    "Valcov spune, pentru Bloomberg, ca vrea sa elimine ROBOR-ul. Cum raspunde BNR"
    cartophil
    04.02.2019, 16:40
    Da, lasa ca vine Dragnea si face un ROTOR
    Sa se invete minte capitalistii din banci sa se mai puna cu dinti tociti de la samanta. O sa crape Soros de necaz si si fiul sau, Ciolos.
    necro1
    04.02.2019, 21:01
    Daca pupati mai mult in fund bancile
    O sa vi se toceasca limba mai ceva ca lui Mircea Badea cand il serveste pe Voiculescu
    decebal2706
    04.02.2019, 16:30
    Pa-i sa inceapa cu el si dragnea....
    Au unde sa puna taxe pe lacomia lor! Dupa cate stiu parca el isi acundea averea prin ziduri si cimitire! Presupun ca-o face din spirit patriotic sa s-o ascunda si acum sa puna taxe pe ea pentru burdusirea guvernului cu tablori si lingouri de aur. Daca varcolacul asta care a fost condamnat pentru frauda "aranjeaza" finantele Romaniei, el nu o poate face decat intr-un sens ireversibil spre buzunarele pzd-istilor penali!
    Stan
    04.02.2019, 16:26
    Valcov a vrut sa intoarca ROBOR-ul invers,...
    ...si a iesit tot ROBOR!
    Mai bine sa ramana doar BOR si sa-l lase sef pe to'arasul Daniel, cel cu odajdii si potcap!
    just_comment
    04.02.2019, 16:19
    Schimbarea radicala
    noul Robor se va numi Robir sau valcovor (discutii aprinse in acest moment) si se va calcula prin tragere la sorti. vor exista si reduceri sau majorari, functie de nivelul de apropiere fata de partidul aflat la putere.
    ca alternativa, va fi verificat periodic horoscopul pentru a determina directia de evolutie a acestuia.
    Nasty
    04.02.2019, 16:26
    Sau StaBor :-)
    E creatia unor talhari "colorati" din conducerea PSDraknea.
    t1966
    04.02.2019, 16:17
    Adevarul e ca daca e
    sa-l calculeze PSD ar fi undeva la o valoare negativa. Asa am ajunge poate chiar la dobanzi negative la credite si am reusi sa batem prognoza de crestere economica din programul sfant de guvernare. In pasul 2 trecem la Euribor
    Marol
    04.02.2019, 16:10
    Valcov si DJ Teo au auzit ei ceva...
    ce se numea murabaha,...sau murabaha.
    Dady e adeptul murabaha cu investitorii rusi.
    Munteanu7
    04.02.2019, 16:09
    Naaah
    domle' nu e destul, trebuie eliminata Banca Nationala domle'.
    RB2015
    04.02.2019, 16:35
    Corect
    Nu numai banca national si legea atractiei universale (sa numai cada merele din pomii in capeteel secii ale lui Valcov si Dragnea), leagea numerelor mari, legile termodinamicii (sa bagam 1 l de bezina, in masina sa mergem de la paris pana la Belina, sau in Brazialia si sa mai si scoatem 3 l de motorina can ajungem la destinatie), legile lu' Murphy, legile lu' Bula, leagea invoielilor agricole a lu' Cuza (sa poata Daea tunde oaia), codul de legi ale lui Hammurabi (sa scape Dragnea de oculta), caledarul Gregorian sa poata publica si guvernul Dracila bugetul pana la deadline-ul din noiembrie 2018, legile mecanicii sa treaca clasa si repetentii Dragnea si Tariceanu si mai sunt inca v'o 100 de legii ale fizicii, matematicii si statisticii(mosite desigur de Soros, multinationale si cei 4 "kilarashi" ce il lucreza pe Drgena al beregati si o amaninta pe ***..vishtina lu' Dragnea pe la spate) care o impeidica pe Dancial sa vorbeasca o limba straina, ca romana. Si atunci "toa'rashi" o sa curga laptele si mierea in tara lu' Zdragnea mai ceva ca in Corea de Nord si Venezuela (ups! vorbim de funie in casa spazuratului Dragnea). Problema cu astia Dragnea, Tariceanu, Valcov, Dancila, Iordache, Nicolicea et. comp. nu stii ce este mai rau ca sunt excroci si scelerati, ca sunt tradatori de neam si tara sau ca sunt prosti sadea, de dau in gropi, inpeti si incompetenti si in plus mai sunt si categoria "capra rioasa cu coada pe sus"