Banel are presa franceza la picioare

Duminica, 18 Decembrie 2011, ora 14:05
3713 citiri

Banel Nicolita a fost declarat de presa franceza omul meciului Dijon - Saint-Etienne, scor 1-2.

"Omul meciului e fara indoiala Banel Nicolita. El simbolizeaza forma superba a "verzilor". Achizitie noua pentru partea dreapta, internationalul roman a fost in forma mare cu Dijon mai ales in prima repriza. Apoi a fost retras, ca majoritatea colegilor sai, pentru a conserva rezultatul. A fost pricipalul furnizor pentru atacantul Sinama Pongolle.

Si-a pus adversarii pe jar in prima repriza. A jucat excelent, le-a oferit mingi perfecte colegilor sai din atac. A fost mai discret in repriza a doua, insa si-a facut treaba excelent in defensiva", a scris Sport24.

Banel Nicolita a continuat seria prestatiilor excelente din Franta, contribuind la victoria lui Saint-Etienne, scor 2-1, in deplasare cu Dijon.

Fostul jucator al Stelei a creat faza primului gol al 'verzilor', declansand contraatacul din care Sinama Pongolle a deschis scorul in minutul 16.

Din momentul titularizarii lui Banel Nicolita, Saint-Etienne a inregistrat cele mai bune rezultate din acest sezon. Cu Banel titular, 'verzii' au acumulat patru victorii, doua remize si o infrangere.

In cele noua meciuri disputate in total pentru Saint-Etienne, Banel a marcat trei goluri si a oferit doua assist-uri. El este si cel mai eficient mijlocas al lui Saint-Etienne.

C.M.

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...