Care sunt primele meciuri din sferturile de finală în turneul masculin de la Australian Open

Duminica, 23 Ianuarie 2022, ora 15:00
3619 citiri
Matteo Berrettini. Foto: Facebook / Karen Eijkelestam

Italianul Matteo Berrettini, locul 7 ATP şi cap de serie numărul 7, l-a învins, duminică, pe spaniolul Pablo Carreno Busta, locul 21 ATP şi cap de serie numerul 19, cu scorul de 7-5, 7-6 (4), 6-4, în optimile de finală ale Australian Open.

Berrettini, 25 de ani, s-a impus după două ore şi 22 de minute de joc şi este în premieră în sferturile de finală ale Australian Open.

El va da piept în manşa următoare cu francezul Gael Monfils, locul 20 ATP şi cap de serie numărul 17, care l-a întrecut, cu scorul de 7-5, 7-6 (4), 6-3, pe Miomir Kecmanovici din Serbia, locul 77 ATP, după o partidă de două ore şi 34 de minute.

Monfils, 35 de ani, este a doua oară în această fază la Melbourne Park, după ediţia din 2016.

În celălalt sfert de pe partea superioară a tabloului masculin de simplu se vor întâlni spaniolul Rafael Nadal, locul 5 ATP şi cap de serie numărul 6, şi canadianul Denis Shapovalov, locul 14 ATP şi cap de serie numărul 14.

Anunțul făcut de Novak Djokovic în privința viitorului său antrenor
Novak Djokovic, numărul unu mondial, care a anunţat miercuri încheierea colaborării cu Goran Ivanisevic, a declarat joi, într-o conferinţă de presă la Belgrad, că nu ştie cine va fi...
Victorie mare pentru cea mai valoroasă jucătoare de ping pong din România
Bernadette Szocs (locul 9 mondial) a eliminat-o pe sportiva aflată pe locul 10 mondial, Adriana Diaz (Puerto Rico), vineri, la WTT Champions Incheon 2024, din Coreea de Sud. Bernadette a...