Liga Campionilor: Atletico Madrid, victorie la limita cu Leicester

Miercuri, 12 Aprilie 2017, ora 23:34
7433 citiri

Atletico Madrid a facut un pas important spre calificarea in semifinalele Champions League, trecand la limita, scor 1-0, de campioana Angliei, Leicester.

Soarta calificarii va fi decisa insa in returul de saptamana viitoare, din "Insula".

Spaniolii au fost echipa are a controlat jocul inca din primele minute, jucatorii lui Simeone incercand insa poarta cu suturi de la distanta.

Griezmann a inscris singurul gol al partidei putin dupa jumatatea primei reprize, transformand un penalti pe care tot el l-a obtinut.

In continuare, am avut un joc in care Leicester n-a putut sa atace foarte periculos, iar Atletico a parut multumita de rezultat. Abia pe final au mai incercat ibericii un forcing, insa defensiva britanica a rezistat.

Dupa victoria la limita de pe teren propriu, Atletico va avea totusi destul de mult de muncit in returul din Anglia pentru a obtine calificarea in semifinale.

Desfasurarea meciului:

Min.90+3 Finalul partidei!

Min.88 Atacuri periculoase ale spaniolilor, care vor sa se distanteze pe final, insa defensiva lui Leicester rezista.

Min.80 Chiar daca englezii ataca ceva mai mult pe final de joc, contrele gazdelor sunt mult mai periculoase.

Min.73 Torres il deschide bine in dreapta pe Griezmann, insa acesta suteaza forte slab, din unghi.

Min.65 Schimbare Atletico: Correa intra in locul lui Carrasco.

Min.60 Mahrez cade in duel cu Gabi si cere penalti, arbitrul lasa jocul sa continue.

Min.55 Mahrez incearca un sut de la 20 de metri, insa trimite peste poarta.

Min.52 Lucrurile nu par sa se fi schimbat prea mult fata de prima parte a jocului, oaspetii fiind in continuare destul de retrasi.

Min.46 Incepe repriza secunda.

Schimbare Leicester: King intra in locul lui Okazaki.

______________

Min.45 Finalul primei reprize.

Min.41 Ne indreptam spre pauza si nu se pare ca Leicester va reusi ceva notabil in aceasta repriza.

Min.37 Inca un sut de la distanta al lui Koke, din nou pe langa poarta.

Min.35 Englezii incearca sa intre si ei in acest meci, insa deocamdata nu ameninta serios poarta lui Oblak.

Min.27 GOOOL ATLETICO! Griezmann inscrie!

Min.26 Penalti pentru Atletico! Albrighton are o interventie hazardata asupra lui Griezmann si arbitrul arata punctul cu var, chiar daca faultul a inceput in afara careului.

Min.20 Au trecut douazeci de minute si Leicester rezista inca la Madrid.

Min.13 Incearca si Griezmann un sut de la distanta, dar nici el nu prinde cadrul portii.

Min.9 Carrasco suteaza pe langa poarta din 7 metri, dupa o respingere gresita a fundasilor englezi.

Min.4 Koke suteaza de la 25 de metri, insa balonul izbeste bara portii lui Schmeichel!

Min.3 Vardy e lansat bine spre poarta adversa, insa intra in unghi si suteaza slab.

Min.1 Incepe partida!

ECHIPELE DE START

Atletico: Oblak - Juanfran, Godin, Savic, Filipe Luis, Koke, Gabi, Saul, Carrasco, Griezmann, Torres.

Rezerve: Moreira, Correa, Cerci, Hernandez, Thomas, Gaitan, Gimenez.

Leicester: Schmeichel - Simpson, Benalouane, Huth, Fuchs, Mahrez, Drinkwater, Ndidi, Albrighton, Vardy, Okazaki.

Rezerve: Zieler, Chilwell, King, Amartey, Slimani, Gray, Ulloa.

Primul Congres Forţa Dreptei. Formaţiunea îşi alege conducerea naţională şi îşi prezintă candidaţii
Primul Congres al Forţa Dreptei este organizat, sâmbătă, la Palatul Parlamentului, formaţiunea urmând să îşi aleagă conducerea naţională şi să îşi prezinte candidaţii la alegerile...
Cine câștigă Primăria Capitalei, potrivit celui mai recent sondaj. Candidatul PSD+PNL, la pământ. Prezența la vot, în creștere
România se pregătește de alegeri. Europarlamentarele vor avea loc în aceeași zi cu localele. ARA Public Opinion a realizat o cercetare sociologică în legătură cu evenimentele ce vor avea...
#Atletico Leicester Champions League, #Atletico Leicester rezultat, #Champions League meciuri rezultate , #Champions League