Sabalenka, victorie fulger în semifinale la Stuttgart: a desființat-o pe rusoaica detestată din circuitul WTA

Sambata, 22 Aprilie 2023, ora 16:09
2465 citiri
Aryna Sabalenka FOTO Twitter

Bielorusa Aryna Sabalenka, locul 2 WTA, a "fluierat" în semifinale la Stuttgart, calificându-se fără emoții în ultimul act.

Sabalenka n-a avut milă de Anastasia Potapova, scor 6-1, 6-2, și s-a calificat în finala turneului WTA 500 de la Stuttgart după doar 58 de minute de joc.

Rusoaica Potapova este jucătoarea care și-a atras multă antipatie în circuit, când s-a prezentat cu tricouri ale celor de la Spartak Moscova, gestul ei fiind văzut drept o susținere a războiului declanșat de Rusia.

Bielorusa va juca în finală cu Iga Swiatek sau cu Ons Jabeur, a doua semifinală fiind programată de la ora 17.00.

A izbucnit în plâns: final dureros al confruntării dintre Badosa și Sabalenka VIDEO
Cele două bune prietene, Aryna Sabalenka și Paula Badosa, s-au întâlnit în optimile de finală ale turneului de la Stuttgart. Partida s-a încheiat după 1 dimineața cu victoria bielorusei...
Emma Răducanu a făcut un meci mare la WTA Stuttgart, contra liderei mondiale Iga Swiatek VIDEO
Tenismena britanică de origine română Emma Răducanu a fost eliminată în sferturi la turneul WTA 500 de la Stuttgart. Emma Răducanu (303 WTA) a făcut un meci mare contra liderei mondiale...
#Aryna Sabalenka, #potapova, #wta stuttgart, #Iga Swiatek, #ons jabeur , #stiri tenis