Aryna Sabalenka, gluma serii după ce a învins-o pe Swiatek în finală: a adus în discuție tortul buclucaș VIDEO

Sambata, 06 Mai 2023, ora 22:40
7250 citiri
Aryna Sabalenka FOTO Twitter

Jucătoarea de tenis Aryna Sabalenka a învins-o sâmbătă pe Iga Swiatek în finala turneului de la Madrid, impunându-se în turneul WTA 1000 Mutua Madrid Open.

Belarusa Aryna Sabalenko a reuşit un rezultat surpriză la Madrid, impunându-se în trei seturi într-un meci spectaculos disputat în compania polonezei Iga Swiatek.

Aryna Sabalenka (25 de ani, locul 2 WTA) a câştigat primul set al finalei din capitala Spaniei cu 6-3. Iga Swiatek (21 de ani, locul 1 WTA) a revenit în setul secund, pe care l-a luat cu 6-3, iar Sabalenka s-a impus în decisiv, tot cu 6-3, câştigat finala Mutua Madrid Open după două ore şi 26 de minute.

Este a doua finală disputată de cele două jucătoare în acest an, după cea de la Stuttgart, câştigată de Swiatek. Pentru Aryna Sabalenka este a treia victorie obţinută în cele opt partide disputate împotriva polonezei care conduce clasamentul WTA.

La finalul partidei, Sabalenka a glumit pe seama controverselor care au apărut după ce a primit un tort mult mai mic în comparație cu cel care i s-a oferit lui Carlos Alcaraz.

Ea i s-a adresat lui Feliciano Lopez, directorul turneului: "Cred că am câștigat datorită tortului, a fost prea bun"

Emma Răducanu a făcut un meci mare la WTA Stuttgart, contra liderei mondiale Iga Swiatek VIDEO
Tenismena britanică de origine română Emma Răducanu a fost eliminată în sferturi la turneul WTA 500 de la Stuttgart. Emma Răducanu (303 WTA) a făcut un meci mare contra liderei mondiale...
Mult așteptata finală cu David Popovici și Vlad Stancu n-a avut istoric: ”Nu e proba mea preferată”
David Popovici și Vlad Stancu, singurii înotători români calificați până acum la Jocurile Olimpice, s-au confruntat vineri în proba de 400 de metri liber, la Campionatului Naţional de...