Derby-ul Arsenal - Liverpool a schimbat liderul în Premier League. Ce-a făcut West Ham, adversara FCSB-ului în Europa

Luni, 10 Octombrie 2022, ora 08:32
1598 citiri
Arsenal a învins-o pe Liverpool

Echipa engleză Arsenal Londra a învins duminică, pe teren propriu, echipa FC Liverpool, scor 3-2, într-un meci al etapei a 10-a din Premier League, şi a revenit pe primul loc în clasament.

Arsenal Londra a condus încă din primul minut al meciului de pe Emirates, prin golul lui Gabriel Martinelli. Liverpool a egalat în minutul 34, după reuşita lui Darwin Nunez, dar gazdele au trecut din nou la conducere: gol Bukayo Saka din pasa lui Martinelli (minutul 45+5). Firmino a egalat din nou pentru Liverpool, în minutul 53. Golul victoriei ”tunarilor” a fost înscris în minutul 76 de Bukayo Saka, din penalti.

Într-un alt meci, West Ham United, viitoarea adversară a echipei FCSB în grupele Conference League, a dispus cu 3-1 de Fulham, chiar dacă aceştia au condus cu 1-0 încă din minutul 5 al meciului de pe London Stadium.

Rezultate înregistrate duminică, în etapa a zecea din Premier League:

Arsenal Londra – FC Liverpool 3-2 (Martinelli 1, Bukayo Saka 45+5, 76 penalti / Darwin Nunez 34, Firmino 53);

West Ham United – Fulham 3-1 (Bowen 29 penalti, Scamacca 62, Michail Antonio 90+1 / Andreas Pereira 5);

Crystal Palace – Leeds United 2-1 (Odsonne Edouard 24, Eberechi Eze 76 / Strujik 10).

Schimbare de lider în Premier League. Echipa care a pus presiune pe Manchester City
Arsenal Londra a preluat pentru moment poziţia de lider în Premier League după victoria cu 2-0 obţinută sâmbătă seara în deplasare, în faţa lui Wolverhampton, în etapa a 34-a....
Europa League: Leverkusen continuă seria fantastică. Cum s-a încheiat duelul italian dintre AS Roma și AC Milan
Echipa italiană AS Roma a dispus joi seara, pe teren propriu, scor 2-1, de formaţia AC Milan, în manşa secundă a sferturilor de finală din Liga Europa, calificându-se în semifinale....