Derbyul Angliei, plin de cartonașe galbene, decis la VAR

Miercuri, 04 Ianuarie 2023, ora 08:42
2297 citiri
Arsenal și Newcastle au terminat nedecis FOTO facebook

În derby-ul rundei a 19-a, din Anglia, Arsenal Londra şi Newcastle au încheiat la egalitate, scor 0-0.

A fost un meci cu nouă cartonaşe galbene, în care londonezii au cerut un penalti în minutul 41, însă, după consultarea VAR, arbitrul Andy Madley a decis să nu acorde nimic. Arsenal rămâne pe primul loc, cu un avans de 8 puncte faţă de locul secund, ocupat de Manchester City, iar Newcastle se află pe ultima treaptă a podiumului, la egalitate de puncte cu Manchester United, 35, dar cu un golaveraj mult mai bun.

Miercuri se dispută meciurile Southampton - Nottingham Forest, Leeds United - West Ham United, Crystal Palace - Tottenham Hotspur şi Aston Villa - Wolverhampton, în timp ce joi este programată partida Chelsea Londra - Manchester City.

6. Liverpool 28 p (17 j)

Manchester City a primit ”liber” spre titlu în Anglia. Pași greșiți pentru rivalele Arsenal și Liverpool
Echipa engleză Aston Villa a învins duminică, în deplasare, scor 2-0, gruparea londoneză Arsenal, în etapa a 33-a din Premier League. Oaspeţii au marcat în minutele 84 şi 87. Arsenal a...
Schimbare istorică în regulamentul fotbalului englez
Federaţia Engleză de Fotbal a anunţat că din sezonul viitor se renunţă la reluarea meciurilor în caz de egalitate la finalul timpului regulamentar, începând din primul tur al Cupei...