Arsenal e de neoprit în Premier League. Ce performanță au reușit ”tunarii” la finalul turului

Luni, 23 Ianuarie 2023, ora 07:48
1635 citiri
Arsenal, victorie cu Manchester United

Echipa engleză Arsenal Londra a învins duminică, pe teren propriu, scor 3-2, formaţia Manchester United, într-un meci în care golul victoriei londonezilor a fost înscris în minutul 90. Arbitrul a consultat VAR-ul înainte să acorde golul.

Rashford a deschis scorul pe Emirates în minutul 17, însă gazdele au egalat în minutul 24 prin Eddie Nketiah şi la pauză s-a intrat cu 1-1.

În startul reprizei secunde, Bukayo Saka i-a adus pe „tunari” în avantaj cu un gol marcat în minutul 53. Manchester United a egalat în minutul 59 prin Lisandro Martinez şi meciul se îndrepta spre un egal, dar Eddie Nketiah nu a fost de acord şi a marcat în minutul 90, într-o fază care a solicitat intervenţia VAR.

Deşi Zinchenko se afla în ofsaid la momentul primei pase, arbitrul Anthony Taylor a acordat golul şi Arsenal s-a impus cu 3-2, distanţându-se de Manchester City.

După 19 meciuri (adică la finalul turului), Arsenal are 50 de puncte, o performanță fără precedent în istorie, cu cinci peste Manchester City (45), care are însă o partidă mai mult disputată.

Bayern Munchen va face totul pentru a încheia sezonul pe Wembley, a afirmat Tuchel
Bayern Munchen "va face totul pentru a încheia sezonul pe Wembley", a declarat antrenorul echipei Bayern Munchen, Thomas Tuchel, după calificarea formaţiei bavareze în semifinalele Ligii...
Bayern se califică în semifinale după victoria grea cu Arsenal
Bayern Munchen a învins-o pe Arsenal și s-a calificat în semifinalele UEFA Champions League. Meciul tur de la Londra s-a terminat cu scorul de 2-2 iar bavarezii s-au impus în retur, scor 1-0....