Messi a umilit Arsenal de unul singur (Video)

Marti, 06 Aprilie 2010, ora 23:34
3723 citiri

FC Barcelona s-a calificat en fanfare in semifinalele Ligii Campionilor, invingand pe teren propriu formatia engleza Arsenal Londra cu scorul de 4-1.

Inceputul destul de plictisitor de partida, dar stapanit de "catalani", a fost intrerupt de golul lui Bendtner, din minutul 19, care anunta ca trupa lui Wenger nu va renunta foarte usor la calificare, in ciuda rezultatului din tur.

Din nefericire pentru "tunari", reusita danezului a reprezentat fitilul butoiul cu pulbere denumit Messi, argentianianul restabilind egalitatea dupa numai trei minute.

Simtind inca pericolul, gazdele au apasat pedala de acceleratie, oferind un spectacol de neuitat fanilor de pe Camp Nou. Messi a mai punctat de doua ori pana la pauza, luand soarta calificarii in propriile maini.

Sperand la un reviriment similar celui din meciul tur, "tunarii" au incercat sa forteze inca din primul minut al reprizei secunde, eforturile fiind insa peste puterile elevilor lui Arsene Wenger.

Partida s-a mai calmat spre final, neputinta englezilor, combinata cu siguranta spaniolilor, oferind un joc disputat mai mult la mijlocul terenului, cu actiuni ofensive destul de timide.

Cum cele trei goluri marcate in prima repriza nu au fost de ajuns, Lionel Messi a punctat din nou in minutul 88, umilind una din cele mai bune echipe din Premier League si dovedind ca este cel mai bun fotbalist al planetei.

FC Barcelona se califica astfel in semifinalele Ligii Campionilor, cu scorul general de 6-3, acolo unde o va intalni pe campioana Italiei, Internazionale Milano.

Vezi mai jos video:

C.F.

Lionel Messi, declarații sincere despre cel mai dificil moment: "A trebuit să-mi refac viaţa de pe o zi pe alta"
Starul argentinian Lionel Messi a vorbit, într-un interviu în podcastul Big Time, despre plecarea sa de la FC Barcelona, în vara anului 2021, asigurând că şi-ar fi dorit să-şi poată...
Cum a fentat Piedone licitațiile. Curtea de Conturi l-a luat la bani mărunți. Nereguli grave și la Direcția Pentru Protecția Copilului
Curtea de Conturi a constat la ultimul audit, finalizat la începtutul lunii martie 2024, la Sectorul 5, pentru anul 2022, că instituția condusă de Popescu Piedone a divizat contracte de...
#Lionel Messi, #fc barcelona, #Arsenal Londra, #Rezultate Liga Campionilor , #stiri Arsenal Londra