Arsenal a castigat Cupa Angliei

Sambata, 27 Mai 2017, ora 21:28
5436 citiri

Arsenal Londra a castigat sambata seara Cupa Angliei.

In finala de pe Wembley, disputata in fata a 89.472 spectatori, tunarii au invins-o pe Chelsea Londra cu 2-1, la capatul unei partide extrem de spectaculosa si controversata.

La doar 4 minute de la startul meciului, Alexis Sanchez a deschis scorul cu un sut din interiorul careului, dupa o faza la care "albastrii" au cerut hent si offside!

Arsenal a continua repriza in atac si a avut mai multe ocazii importante pana la pauza, dar n-a mai reusit sa inscrie.

In partea secunda, campioana Angliei a cautat golul egalizator, dar din minutul 68 a ramas in 10 jucatori, dupa ce Victor Moses a primit cel de-al doilea cartonas galben pentru o simulare in careu.

Desi in inferioritate numerica, trupa lui Conte a reusit sa egaleze 8 minute mai tarziu, cand Costa l-a invins pe Ospina cu un sut din interiorul careului.

Egalitate a durat insa doar 3 minute, pentru ca Aaron Ramsey a reluat excelent cu capul la o centrare a lui Giroud, iar Courtois n-a mai avut replica.

ARSENAL: Ospina - Holding, Mertesacker, Monreal - Bellerin, Ramsey, Xhaka, Chamberlain (Coquelin '83) - Ozil, Welbeck (Giroud '78), Sanchez (Elneny '90).

Antrenor: Arsene Wenger.

CHELSEA: Courtois - Azpilicueta, Luiz, Cahill - Moses, Matic (Fabregas '62), Kante, Alonso - Pedro (Willian '72), Costa (Batshuayi '88), Hazard.

Antrenor: Antonio Conte.

E cea de-a 13-a Cupa a Angliei cucerita de Arsenal.

Presiuni de la șeful PNL Iași către Ciolacu să-l retragă pe Bogdan Cojocaru din funcția de prefect: ”Un scenariu aproape hilar”
Liderul PNL Iaşi Alexandru Muraru îi cere premierului Marcel Ciolacu să îl retragă pe Bogdan Cojocaru, lider PSD Iaşi, din funcţia de prefect al judeţului Iaşi, motivând că acesta...
Ciucă, la 20 de ani de la intrarea României în NATO: ”Aceste două decenii au fost cea mai bună perioadă din istoria noastră”
Preşedintele Senatului, Nicolae Ciucă, afirmă vineri, la 20 de ani de la admiterea României în NATO, că aceste două decenii au reprezentat cea mai bună perioadă din istoria noastră, pe...
#Arsenal castigat Cupa Angliei, #Arsenal Chelsea finala Cupa , #stiri Arsenal Londra