Argentina merge în optimi la Campionatul Mondial. Mexicul a ratat calificarea la golaveraj

Miercuri, 30 Noiembrie 2022, ora 23:08
8026 citiri
Argentina. Foto: Facebook / AFA - Selección Argentina

Echipa naţională a Argentinei a învins miercuri, scor 2-0, selecţionata Poloniei, ambele formaţii calificându-se în optimile Cupei Mondiale. Într-un meci în care al patrule arbitru a fost românul Istvan Kovacs, Mexicul a învins Arabia Saudită cu 2-1.

Sud-americanii au ratat un penalti în prima repriză, prin Messi, în minutul 38, când portarul polonez Szczesny a parat şutul starului argentinian. Totuşi, echipa lui Lionel Scaloni a deschis scorul imediat după pauză, în minutul 46, atunci când Mac Allister a trimis în plasă centrarea lui Molina. În minutul 68 Julian Alvarez a înscris pentru 2-0 din pasa lui Enzo Fernandez. Polonia a fost dominată şi a pierdut cu 0-2, dar se califică mai departe, în optimi, la egalitate de puncte cu Mexic, dar cu golaveraj mai bun.

Mexic a învins pe Arabia Saudită, cu 2-1, dar victoria nu a mai contat. Ambele goluri ale învingătorilor au fost înscrise în repriza secundă, de către Henry Martin (min. 47) şi Luis Chavez (min. 52). Pentru saudiţi a punctat Salem Al Dawsari, în minutul 90+5. La acest meci al patrulea oficial a fost românul Istvan Kovacs.

În clasamentul final al grupei C s-a impus Argentina (6 puncte), urmată de Polonia (4 puncte), Mexic (4 puncte) şi Arabia Saudită (3 puncte).

În optimi merg Argentina și Polonia, cea care a avut un golaveraj 0 (2-2), iar mexicanii au avut golaveraj - 1 (2 -3).

Când ar putea deveni operațională Forța de reacție rapidă a UE: ”Există multe crize asupra cărora NATO nu are competenţe”
O ”forţă de reacţie rapidă” a Uniunii Europene, evocată joi de preşedintele francez Emmanuel Macron şi destinată unor operaţiuni de tipul evacuării de cetăţeni din ţări în...
Franța îi cere Greciei un sistem de apărare antiaeriană pe care să-l folosească pe durata Jocurilor Olimpice
Franța a cerut să împrumute un sistem de apărare antiaeriană al Greciei pe durata Jocurilor Olimpice de la Paris, potrivit cotidianului elen "Kathimerini", citat de Politico.eu....
#Argentina, #Campionatul Mondial de Fotbal Qatar, #Polonia, #Franta , #Campionatul mondial 2022