Angelique Kerber, marire si decadere. Cum explica fosta lidera mondiala caderea abrupta din clasamentul WTA

Duminica, 05 Noiembrie 2017, ora 16:00
9272 citiri

Fosta lidera mondiala WTA, germanca Angelique Kerber a vorbit dupa ce a fost eliminata inca din faza grupelor la Turneul Elitelor de la Zhuhai din China, un turneu care a pus capat unui an negru, la finalul caruia Kerber paraseste top 20.

Chiar daca a inceput anul 2017 pe locul 1, dupa un 2016 aproape perfect, cu Australian Open si US Open in palmares, cu finala la Wimbledon si Turneul Campioanelor, Kerber a dezamagit profund in stagiunea curenta.

A facut o singura finala, in Mexic la Monterrey, a prins optimi doar la 2 turnee de Grand Slam, Australian Open si Wimbledon, fiind eliminata in turul I si la Roland Garros si la US Open.

La ultimul turneu din an, Zhuhai Elite Tour, Kerber a iesit din faza grupelor cu doua infrangeri, 3-6, 4-6 cu Barty si 3-6, 6-3, 2-6 cu Pavlyuchenkova. Dupa aceste esecuri, Kerber va termina anul 2017 pe locul 21!

Intr-un interviu acordat pentru portalul tennis.com, sportiva din Germania a incercat sa explice decaderea sa: "Nu e deloc usor sa ajungi numarul unu mondial WTA, bineinteles. Trebuie sa castigi turnee si sa invingi adversare puternice mai tot timpul. E nevoie si de o munca foarte dura in afara terenului, iar cand intri in meciuri toata lumea vrea sa joace bine, sa te invinga. Dar e si mai greu sa ramai lider. Ca sa te mentii acolo in frunte e necesar sa-ti schimbi viata, programul, aproape ca nu mai ai timp pentru tine", a fost declaratia lui Angelique Kerber.

Dupa o perioada foarte lunga in care a fost spotiva numarul 1 a Germaniei in clasamentul WTA, dupa turneul Elitelor de la Zhuhai, Kerber tocmai a fost depasita de Julia Goerges, care de luni va urca pe 14, cea mai buna clasare a carierei.

Julia Goerges a castigat ultimul mare turneu WTA din 2017

D.A.

Fenomene fără precedent în istoria alegerilor. Politolog: „Vom vedea niște scoruri foarte interesante"
Se anunță o prezență-record la alegerile europarlamentare, programate pentru 9 iunie 2024. Fenomenul a fost explicat de către politologul Andrei Țăranu, într-un interviu pentru Ziare.com....
Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală: ”Se vor faulta unul pe altul”. Scenarii noi pentru prezidențiale
Sociologul Alfred Bulai, șeful departamentului de Sociologie din cadrul SNSPA, a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători”. Acesta a vorbit despre cele mai importante subiecte de pe...
#Kerber marire si decadere, #Kerber reactie iesire din top 20, #reactie Kerber dupa cadere uriasa clasament , #stiri Angelique Kerber