Cea mai dură reacție din tabăra FCSB-ului după dezastrul cu Farul: ”Și-au bătut joc de noi!”

Duminica, 29 Ianuarie 2023, ora 21:52
5624 citiri
Andrei Cordea

Farul Constanţa a învins-o dramatic pe FCSB, cu scorul de 3-2 (0-0), duminică seara, pe Arena Naţională din Bucureşti, într-un meci din etapa a 23-a a Superligii de fotbal, după două goluri marcate în minutele adiţionale.

FCSB a deschis scorul prin Andrei Cordea (47), imediat după pauză, dar echipa antrenată de Gheorghe Hagi a egalat prin golul lui Denis Alibec (56), din lovitură liberă.

Gazdele au trecut din nou în avantaj, după golul lui Andrea Compagno (59 - penalty), în urma unui fault comis de Mihai Popescu la Cordea. FCSB părea că a scăpat în câştigătoare după ce Octavian Popescu a marcat şi el (71), însă golul a fost anulat în urma consultării video, pentru ofsaid la Omrani.

Soarta partidei s-a schimbat în min. 90, când fundaşul camerunez Joyskim Dawa a fost eliminat pentru fault la Alibec, scăpat singur spre poartă. La lovitura liberă care a urmat, Alibec a tras în zid, faza a continuat, iar Omrani a reluat în proprie poartă în încercarea de a respinge o minge trimisă în faţa porţii (90+5). FCSB a acuzat şocul şi a încasat un nou gol, un minut mai târziu (90+6), când Andrei Borza a marcat golul victoriei cu un şut la colţul lung.

La final, mijlocașul Andrei Cordea de la FCSB a acuzat în termeni duri arbitrajul brigăzii conduse de Horațiu Feșnic.

”Am controlat jocul, am fost echipa cu ocaziile. În Liga 1, avem VAR-ul degeaba. Ne-am uitat în vestiar la unele faze, la Joonas (n.r. Tamm) a fost fault, dar nu a întors faza cum a întors-o la golul nostru anulat.

Nu am mai trăit asta niciodată. Îmi pare rău că nu am câștigat, că aveam meciul în mână. A fost un meci greu, dar l-am controlat. Nici nu știu ce să mai zic, și-au bătut joc de noi astăzi”, a declarat Cordea.

Ciprian Marica s-a săturat de România: de ce vrea să plece din țară
Fostul atacant al echipei naționale, Ciprian Marica, și-a exprimat nemulțumirea față de sistemul din România. Deși derulează afaceri de milioane de euro, Ciprian Marica este nemulțumit...
Ciucă, la 20 de ani de la intrarea României în NATO: ”Aceste două decenii au fost cea mai bună perioadă din istoria noastră”
Preşedintele Senatului, Nicolae Ciucă, afirmă vineri, la 20 de ani de la admiterea României în NATO, că aceste două decenii au reprezentat cea mai bună perioadă din istoria noastră, pe...