Europa League: Victorii in deplasare in play-off pentru echipele romanilor

Joi, 18 August 2016, ora 22:00
6125 citiri

Osmanlispor si Anderlecht Bruxelles, singurele echipe straine din play-off-ul Europa League la care evolueaza jucatori romani, au reusit sa invinga in deplasare, in meciurile disputate joi seara.

Turcii de la Osmanlispor au invins cu 1-0 in Danemarca, pe FC Midtjylland. Unica reusita a fost un autogol al lui Patrick Banggaard, inscris in minutul 20. Raul Rusescu, rezerva, a intrat pe teren in minutul 77, in locul lui Pierre Webo. Meciul a fost arbitrat de Istvan Kovacs.

De asemenea, Anderlecht a spulberat-o pe Slavia Praga, chiar in Cehia, scor 3-0. Alexandru Chipciu a fost titular pe banda dreapta si a fost pasator la primele doua goluri, marcate in minutele 49 si 60 de Sylla, respectiv Teodorczy. La cel de-al doilea, fostul stelist trimisese anterior mingea in bara transversala, din interiorul careului.

Scorul final a fost stabilit de Hanni, in minutul 71. Chipciu a terminat meciul pe teren.

Returul va avea loc peste o saptamana, insa cele doua formatii ale romanilor au luat o optiune serioasa pentru calificarea in grupele Europa League.

Cum vrea AUR să facă „Europe Great Again”. „Comisia Europeană urmăreşte să transforme uciderea de copii nenăscuţi într-un drept fundamental european”
Preşedintele AUR, George Simion, a propus, la Conferinţei Internaţionale „Make Europe Great Again” care a avut loc, sâmbătă, 27 aprilie, la Palatul Parlamentului, ca toate partidele...
George Simion intervine în scandalul „moldovenilor din Buzău”. „Premierul nostru a glumit. Nu este moldovean, probabil este Rrom”
Preşedintele AUR, George Simion, a declarat sâmbătă, 27 aprilie, la Palatul Parlamentului, la Conferinţa Internaţionale „Make Europe Great Again”, că zilele trecute, premierul Marcel...
#Chipciu pase gol, #Anderlecht victorie Europa League, #Osmanlispor victorie Europa League, #Chipciu Rusescu play off Europa League , #stiri Anderlecht