UDPATE Anca Dragu: "Cel mai performant guvern este cel care ne-a dus catre aderarea la Uniunea Europeana, condus de Nastase". Presedinta Senatului a revenit asupra declaratiei

Duminica, 18 Aprilie 2021, ora 12:57
Autor: Alina Toma
UDPATE Anca Dragu: "Cel mai performant guvern este cel care ne-a dus catre aderarea la Uniunea Europeana, condus de Nastase". Presedinta Senatului a revenit asupra declaratiei
Anca Dragu, presedinta Senatului Romaniei FOTO Hepta

Presedintele Senatului, Anca Dragu, a declarat ca formatiunea din care face parte, USR PLUS, isi doreste sa construiasca si sa implementeze programul de guvernare actual fara sa existe fragmentari in guvernare.

UPDATE 12.55 Anca Dragu a revenit cu o precizare pe pagina personala de Facebook, referitoare la declaratia privind "cel mai performant guvern": "Declaratia mea nu s-a referit la performanta in sens economic sau politic, asa cum se interpreteaza in spatiul public, ci la lungimea mandatului, si faceam o pledoarie pentru stabilitatea ministrilor la conducerea ministerelor pentru macar 4 ani.
De altfel, asa incepea pledoaria mea si este mai mult decat clar la ce "performanta" m-am referit:
"In momentul in care se schimba ministrii, ministerele devin destul de greoaie si reactive. Ai nevoie de aceasta continuitate. Sa amintim ca cel mai performant guvern este....".

Ea a dat ca exemplu guvernul condus de Adrian Nastase, de la inceputul anilor 2000, despre care spune ca a avut continuitate.

Intrebata duminica, 18 aprilie, la Prima TV, daca USR PLUS ia in calcul iesirea de la guvernare, Anca Dragu a declarat ca Romania are nevoie de un program coerent de guvernare pe patru ani.

"Noi suntem aici sa construim. Noi vrem sa aplicam programul de guvernare in care credem, pe care l-am construit. Avem sute de membrii care au contribuit la acest program si credem ca Romania are nevoie de un program coerent de guvernare pe patru ani. De fapt, intotdeauna am insistat, personal, pentru evitarea fragmentarilor la guvernare, fie ca vorbim de un minister sau de un guvern intreg. Pentru ca politicile publice fragmentate nu duc la rezultate. Stim bine ca ministerele, in momentul in care se schimba ministrii, ministerele devin destul de greoaie si reactive. Ai nevoie de aceasta continuitate. Sa amintim ca cel mai performant guvern este si cel care ne-a dus catre aderarea la Uniunea Europeana, a fost guvernul de la inceputul anilor 2000, Guvernul condus de Nastase", a declarat Anca Dragu.

Vlad Voiculescu sustine ca spera ca USRPlus sa iasa de la guvernare. "Florin Citu nu mai are ce cauta in functia de premier"

Intrebata de ce considera ca Guvernul Nastase este un model, Dragu a explicat ca s-a referit la continuitate, Guvernul Nastase avand un mandat de 4 ani.

"Nu este vorba despre un model, spuneam de continuitate si este foarte important sa ai un program foarte bine structurat si sa ai sansa sa il implementezi pentru ca aceste schimbari, aceste rupturi de ritm, astea nu fac bine implementarii politicilor economice si sociale si in cele din urma ne trezim ca avem foarte multe decalaje, daca ne comparam cu tarile europene, in toate domeniile: educatie, sanatate, infrastructura. Asta este una dintre explicatii. Vrem sa construim, vrem sa avem sansa sa punem in aplicare acest program de guvernare, dar nu oricum. Noi vrem sa ne asezam la masa discutiilor, asta cred ca ar face orice om politic responsabil", a declarat Anca Dragu.

 Articol citit de 11442 ori

    Citeste si:
    Comentarii
    Emigrantul-Anonim
    18.04.2021, 11:40
    E clar! usr-istii vin "cu ginduri bune" spre psd: coalitie psd-usr+?
    Orice e posibil in politica....."caruta pnl-usr+" e pe un "drum cu multe hirtoape".....Tot ANTICIPATELE sunt solutia!
    Injineru
    19.04.2021, 01:34
    Bombonel e si mult laudatul lui Sputnik si Dughin
    .
    RexMundi
    18.04.2021, 11:36
    Excelent
    asa e guv nastase a scos tara din kocina lasata de cdr... toata lumea din media sau clasa politica fosta sau aktuala e de acord ca guv nastase a fost cel mai bun after 89 !
    darnic00
    18.04.2021, 12:00
    Tovarase, sa stii si tu,
    cel mai bun Guvern e ala care lasa Bugetul plin, care conduce in asa fel incat Economia sa functioneze si sa produca bani, iar Guvernul sa chibzuiasca cheltuiala, sa chiverniseasca banul. Ala e bun, nu ala care da mai mult decat are, care da mai mult decat produce Economia. Toate guvernele Ciumei Rosii au venit la Putere dupa guverne de dreapta, atunci cand Bugetul avea, si au imprastiat banii pe prosti si pomene tovarasesti. Niciodata Romania nu a crescut economic solid, real, sub Ciuma Rosie, ei dadeau televizoare, frigidere, haine, bomboane, cu buletinul, crestea consumul, si asta insemna pentru ei progres economic. Ceea ce era cacealma, progres economic real ai atunci cand produci si vinzi mai mult decat cheltui si cumperi. Dar asta s-a intamplat numai sub guvernele de dreapta, sub Ciuma Rosie niciodata Economia nu a produs nici macar atat cat a cheltuit Statul, adica Ciuma Rosie, s-a mers numai pe imprumuturi si hotii. Asta a facut Ciuma Rosie intotdeauna si asta va si face daca mai ajunge vreodata la putere.
    DUTTY
    18.04.2021, 13:40
    Jalnic00 deci guvernul asta nu se incadreaza in
    Ceea ce ai descris TU un "guvern bun"!!!!
    RexMundi
    18.04.2021, 12:09
    serios ?
    in 2002 surplusul era de 3 miliarde $ la fondul de pensii ... neconsumati ,la sfarsitul anului au fost bagati la bugetul consolidat ! acum sunt pe minus.... ia fa comparatie cu CAtu,Ludowika ? poti scormonii internetul dupa date ! asa ca sing a song to another table !
    Stan
    18.04.2021, 11:52
    Mai cocină decât gașca de hoți analfabeți numita PSD,...
    NU EXISTA!
    Biata mama a lui Oprișan...
    Injineru
    19.04.2021, 00:51
    Cite ruble paduchioase va da Putin pentru gunoaiele astea ?
    .
    DUTTY
    18.04.2021, 13:39
    Ba exista si are trei litere si la urma un +!!!
    !!!!
    RexMundi
    18.04.2021, 12:00
    serios ?
    daca si madam a recunoscut ,ha ,ha ,ha vrajeala ta de postac platit nu au nici o valoare pt noi si nici pt altii ! guvernul nastase a fost si asa a intrat in istorie ca cel mai competitiv .. ca nastase a fost arogant ,e altvceva .
    BaronulRed
    18.04.2021, 11:27
    Așa ceva ... 😀😁😂🤣😃😄😅😋
    Și eu care credeam că guvernele lui Werner sunt cele mai bestiale, n-ai cum, ce dezamăgire!
    P.S. Jos Iliescu !!!
    magog
    18.04.2021, 13:43
    O agricultura si industrie distrusa de Nastase si ..istii
    Exploatarea plantelor medicinale - Romania anii '60 -'70

    https://www.youtube.com/watch?v=5eqwY3VJ75Q&t=608s

    Incet, incet copii securistilor se demasca prin cultura scolara FSN-ista a ultimilor 30 de ani!
    Injineru
    19.04.2021, 00:46
    Zbang cu mamaliga in geam !
    Cel mai corupt guvern
    E la mintea cocosului .
    Daca nu stim incotro o ia pandemia, ce program se poate face ?
    Stan
    18.04.2021, 11:45
    La ce ora incepe programul la Sputnik?
    Vad ca apari primul peste tot cu aceleași fraze stupide...
    Lipsa cronica de imaginație, Baloane!
    niculaeda
    19.04.2021, 06:33
    @RexMundi Rank user: x5 18.04.2021, 11:57
    "mexcanii europei"
    Stefannel
    18.04.2021, 12:26
    Mai bine
    Mai bine lipsa de imaginatie decat lipsa de gandire sau de memorie.
    Si eu ma bucur ca Johannis vegheaza ca Ardealul sa nu fie furat de Ciolacu si dat lui Viktor Orban.
    tu iti faci datoria de cetatean? pazesti ardealul sa nu fie furat de psd? eu unu il tin legat noaptea de gard cu lant si doua lacate.
    Emigrantul-Anonim
    18.04.2021, 11:44
    @RexMundi: DA!puscariasul nastase a scris f. bine in detentii!
    Cartile scrise de nastase in detentii: exp. "Exercitii de libertate" vor ramine in Istoria Literaturii Romane!! nastase "ne-a scapat" de petrom, sidex, etc.
    Rafalle
    18.04.2021, 13:33
    Zero
    Oricum s-au impuscat in picior, dupa ce ne-au saracit pe noi, credeau ca industria chineza va produce calitate, ptr vestici. Au ajuns sa-si re-relocheze fabricile !
    RexMundi
    18.04.2021, 11:57
    serios ?
    pai cum crezi ca te au luat aia in UE? nimic nu e pe gratis ... romanii mexcanii europei ! ati vrut in UE vindeti tot cea ce inseamna competitie contra lor !