Umilința trăită de Ana Bogdan la Florența, contra unei adversare mult mai slab cotate

Miercuri, 17 Mai 2023, ora 18:01
2045 citiri
Ana Bogdan FOTO twitter

Jucătoarea română de tenis Ana Bogdan a fost învinsă de americanca Taylor Townsend, cu 6-0, 6-4, miercuri, în optimile de finală ale turneului WTA 125 de la Florenţa (Italia), dotat cu premii totale de 115.000 de dolari.

Ana Bogdan (30 ani, 59 WTA), a treia favorită, s-a înclinat după o oră şi 14 minute.

Românca a fost surclasată în primul set, fiind pentru prima oară după mai bine de un an când pierde un set la zero. Ana Bogdan a început mai bine setul secund, a condus cu 2-0, 3-1 şi 4-2, dar a pierdut ultimele patru ghemuri, setul şi meciul.

Românca a suferit la serviciu, reuşind 4 aşi, dar făcând şi 8 duble greşeli.

Ana Bogdan s-a ales cu un cec de 2.000 de dolari şi 15 puncte WTA.

Ana Bogdan o învinsese pe Taylor Townsend (27 ani, 168 WTA), în 2017, în primul tur la US Open, cu 6-4, 4-6, 6-3, în prima lor confruntare.

Ana Bogdan, eliminată la WTA Madrid după un ”thriller” de trei ore și jumătate. Românca a ratat o minge de meci
Tenismena Ana Bogdan a suferit o eliminare dureroasă, marți, în primul tur al turneului WTA 1000 de la Madrid. Ana Bogdan, locul 64 mondial, a fost învinsă de chinezoaica Wang Xiyu (52...
WTA Madrid începe azi fără Simona Halep. Programul româncelor
Turneul WTA 1000 de la Madrid programează astăzi primele meciuri de pe tabloul principal feminin, în absența Simonei Halep, care a refuzat din motive medicale wild-card-ul oferit de...