Ana Bogdan, în istoria tenisului după ce a ratat cinci mingi de meci la Wimbledon

Vineri, 07 Iulie 2023, ora 19:49
1995 citiri
Ana Bogdan, după meciul cu Țurenko

Ana Bogdan, locul 57 WTA, a fost eliminată, vineri, în turul trei al turneului de la Wimbledon, fiind învinsă în trei ore şi 39 de minute de sportiva ucraineană Lesia Ţurenko, numărul 60 mondial.

Ţurenko a câştigat meciul maraton cu scorul de 4-6, 6-3, 7-6 (18).

Bogdan a ratat cinci mingi de meci. Românca a avut probleme medicale la confruntarea de vineri. În setul doi, pentru că nu se simţea bine, Ana Bogdan a avut nevoie de câteva minute de time out medical. Sportivei i s-a dat o pastilă, i s-a pus un prosop cu gheaţă la ceafă, i s-au luat pulsul şi tensiunea.

Statisticienii au remarcat faptul că tie-break-ul dintre Ana Bogdan și Țurenko, încheiat cu 20-18 pentru ucraineancă. este cel mai lung din istoria tenisului, la turneele de Grand Slam.

S-a scris istorie la WTA Madrid. Jucătoarea care a egalat performanța fantastică a Simonei Halep
Tenismena americană Cori Gauff, locul 3 mondial, a reușit joi o victorie de senzație în turul secund al turneului WTA 1000 de la Madrid. În vârstă de 20 de ani, Cori Gauff a bifat o...
Aniversare tristă pentru unul dintre veteranii tenisului masculin
Jucătorul francez de tenis Richard Gasquet (116 ATP) a pierdut joi meciul cu numărul 1.000 al carierei sale, înclinându-se în două seturi, 6-2, 7-5, în faţa italianului Lorenzo Sonego (52...