Ana Bogdan a trecut pe lângă o calificare uriașă la WTA Roma, contra unei jucătoare din Top 5 mondial

Joi, 11 Mai 2023, ora 23:08
1844 citiri
Ana Bogdan

Jucătoarea română de tenis Ana Bogdan a fost învinsă de Caroline Garcia, a cincea favorită, cu 6-4, 3-6, 7-5, joi seara, în runda a doua a turneului WTA 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale de 3.572.618 euro.

Ana Bogdan (30 ani, 59 WTA) a fost aproape de o victorie de senzaţie, dar a pierdut în cele din urmă după două ore şi 25 de minute.

Garcia (29 ani, 5 WTA) a început cu break şi a controlat prima parte a setului de debut, dar românca a reuşit să egaleze la 4-4, însă a urmat un nou break al franţuzoaicei, care s-a impus cu 6-4 în primul act. Ana Bogdan a câştigat fără drept de apl setul secund, cu 6-3. Românca a avut 5-3 în setul decisiv, dar nu a reuşit să încheie conturile, Garcia revenind şi câştigând cu 7-5, după patru ghemuri consecutive.

Garcia a încheiat cu 9 aşi şi 5 duble greşeli, în timp ce Ana Bogdan a avut 2 aşi şi 3 duble greşeli. Garcia a avut un procentaj mai bun la mingile de break, fructificând 75%, în timp ce românca a avut un procentaj de doar 50%.

Garcia a câştigat toate cele trei confruntări cu Bogdan, prima în 2017 în turul al doilea la Wimbledon, cu 6-4, 6-3, iar a doua în 2022 în finala de la Varşovia, cu 6-4, 6-1.

Ana Bogdan s-a ales cu un cec de 12.652 euro şi 35 de puncte WTA.

Tot joi, Irina Begu a fost învinsă în turul secund de chinezoaica Xiyu Wang, cu 6-4, 7-5, iar Gabriela Ruse a fost întrecută de brazilianca Beatriz Haddad Maia, a 12-a favorită, cu 6-2, 6-3.

Vineri, Sorana Cîrstea va juca în turul al doilea contra letonei Jelena Ostapenko.

La dublu, Ruse şi ucraineanca Marta Kostiuk vor juca în prima rundă contra perechii Tereza Mihalikova (Slovacia)/Alycia Parks (SUA), iar Monica Niculescu şi japoneza Makoto Ninomiya vor evolua împotriva cuplului Leylah Fernandez (Canada)/Taylor Townsend (SUA).

Emma Răducanu, devastatoare la WTA Stuttgart, cu o triplă câștigătoare de Grand Slam. Cum i-a supărat pe nemți
Tenismena britanică de origine română Emma Răducanu s-a calificat spectaculos în turul secund al turneului WTA 500 de la Stuttgart. În runda inaugurală, Emma Răducanu (303 WTA) a...
Surpriză în tenis. Românca principală favorită a fost eliminată în primul tur
Perechea Monica Niculescu/Miyu Kato (România/Japonia), cap de serie numărul 1, a fost eliminată, miercuri, în primul tur al turneului de categorie WTA 250 de la Rouen. Românca şi colega sa...