Ana Bogdan e în sferturi la turneul WTA de la Iași. Cine e viitoarea adversară

Joi, 20 Iulie 2023, ora 19:28
2173 citiri
Ana Bogdan

Românca Ana Bogdan s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului BCR Iaşi Open (WTA 125), dotat cu premii totale de 100.000 de euro, după ce a învins-o pe jucătoarea elveţiană de tenis Conny Perrin, cu 6-4, 3-6, 6-1.

Ana Bogdan (30 ani, 49 WTA), campioana en titre şi a doua favorită la Iaşi, a avut nevoie de două ore şi 17 minute pentru a trece de Perrin (32 ani, 433 WTA).

Perrin reuşise să o învingă în primul tur pe Gabriela Ruse.

Singurul meci anterior dintre Bogdan şi Perrin se încheiase cu victoria elveţiencei, în 2019, în turul al doilea al calificărilor la Roland Garros, cu 7-5, 7-5.

Ana Bogdan şi-a asigurat un cec de 3.020 euro şi 29 de puncte WTA, iar în sferturi va înfrunta o altă elveţiancă, pe Simona Waltert (22 ani, 131 WTA), a cincea favorită.

Tot joi, rusoaica Daria Astahova, semifinalistă anul trecut la Iaşi, s-a calificat în sferturi, după ce a trecut de slovena Veronika Erjavec, cu 6-2, 7-5. Următoarea sa adversară va fi tot o slovenă, Tamara Zidansek, cap de serie numărul opt.

CSM București, meci de coșmar în sferturile Ligii Campionilor. Ce șanse de calificare mai au ”tigroaicele”
Campioana CSM Bucureşti a fost învinsă duminică, pe teren propriu, de formaţia Metz Handball, scor 27-24 (15-14), în manşa tur din sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Returul va...
Candidatul Dreptei Unite la Primăria Iași: Lupta se va da ”între mafia lui Chirică și ieșenii onești, care nu fură și nu-i iubesc pe toți”
Candidatul Alianţei Dreapta Unită la Primăria Iaşi, Marius Bodea, a declarat după înregistrarea candidaturii sale la Biroul Electoral Municipal că pe 9 iunie bătălia se va da „între...