Meci de un dramatism total pentru Ana Bogdan la Wimbledon! Partida s-a decis după trei ore și 40 de minute

Vineri, 07 Iulie 2023, ora 19:12
6794 citiri
Ana Bogdan

Ana Bogdan și Lesia Tsurenko au oferit un meci epic în turul al treilea de la Wimbledon. Românca a acuzat probleme medicale, dar a strâns din dinți și a revenit fenomenal în meci. În super tiebreak însă, românca a irosit cinci mingi de meci și a cedat cu 20-18.

Ana Bogdan a trecut pe lângă cea mai mare performanță a carierei la un Grand Slam, calificarea în optimile de finală.

Jucătoarea de 30 de ani, clasată pe locul 57 WTA, a întâlnit-o pe Lesia Tsurenko (Ucraina, locul 60 WTA, 34 de ani)

Ana Bogdan a condus ostilitățile în primul set, pe care l-a și adjudecat cu 6-4.

Apoi însă românca a suferit o cădere și a cerut intervenția medicilor, care i-au luat pulsul și tensiunea și i-au dat un medicament. Fără energie și lipsită de vlagă, Ana Bogdan a continuat disputa. A pierdut al doilea set cu 6-3, însă și-a revenit treptat pe parcursul acestui set.

Super tiebreak de infarct!

În setul decisiv, Tsurenko a reușit prima breakul, dar Ana a revenit, a trecut la conducere (scor 4-3), moment în care jucătoarea din Ucraina a fost cea care a cerut intervenția doctorului.

La 6-5 pentru Tsurenko, Ana Bogdan a salvat o primă minge de meci!

S-a ajuns în cele din urmă la super tiebreak, iar aici dramatismul a fost total. Ana Bogdan a mai salvat încă cinci mingi de meci, și Lesia Tsurenko a salvat cinci mingi de meci, iar jucătoarea din Ucraina s-a impus în cele din urmă, scor 4-6, 6-3, 7-6 (20-18 în super tiebreak).

Ea va juca în optimile de finală cu învingătoarea din meciul Jessica Pegula (SUA) - Elisabetta Cocciaretto (Italia).

Rezultate de la ATP Madrid. Finala de anul trecut se ”rejoacă” în optimi
Patru jucători din top 10 mondial, Carlos Alcaraz (3), Alexander Zverev (5), Andrei Rublev (8) şi Hubert Hurkacz (9), s-au calificat, duminică, în optimile de finală ale turneului ATP Masters...
S-au stabilit optimile la WTA Madrid. Cât de aproape a fost Jaqueline Cristian de o mare surpriză
Belarusa Arina Sabalenka şi kazaha Elena Rîbakina s-au calificat, duminică, în optimile de finală ale turneului de tenis WTA 1.000 de la Madrid, dotat cu premii totale de 7.679.965 de euro....
#Ana Bogdan, #Lesia Tsurenko, #wimbledon, #optimi, #calificare, #Jessica Pegula , #stiri tenis