Ana Bogdan a jucat prima sa finală WTA, la Varșovia. Cum s-a desfășurat meciul

Duminica, 31 Iulie 2022, ora 17:46
5419 citiri
Ana Bogdan

Tenismena Ana Bogdan (locul 108 mondial) a evoluat duminică în prima sa finală din circuitul WTA, la turneul de 250 de puncte de la Varșovia, având-o ca adversară pe Caroline Garcia din Franța (45 WTA).

Caroline Garcia și-a confirmat statutul de favorită și a câștigat finala cu 6-4, 6-1, meci care a durat o oră și 22 de minute.

Desfășurarea LIVE:

*6-1, Garcia a câștigat meciul și turneul.

*4-1, franțuzoaica se îndreaptă spre victorie.

*1-0 Garcia.

*A început meciul, cu Garcia la serviciu.

Garcia (28 ani), favorita numărul 5 a competiţiei din capitala poloneză, a învins-o sâmbătă fără probleme în semifinale, cu 6-1, 6-2, pe italianca Jasmine Paolini, după puţin mai mult de o oră de joi.

Franţuzoaica reuşise în turul precedent să o elimine pe marea favorită de la Varşovia, poloneza Iga Swiatek, numărul unu mondial (6-1, 1-6, 6-4).

Tot sâmbătă, Ana Bogdan (29 ani, 108 WTA) s-a calificat în premieră în finala unui turneu WTA după ce a învins-o în penultimul act pe Katerina Baindl (Ucraina), cu 7-5, 7-5.

Caroline Garcia, care are în palmares şapte titluri WTA la simplu, şi Ana Bogdan nu s-au mai înfruntat până acum în circuitul profesionist.

Super-performanță pentru boxul românesc. Cine e pugilista care va lupta pentru aur
Lăcrămioara Perijoc s-a calificat, joi, în finala categoriei 54 kg a Campionatelor Europene de box de la Belgrad. Lăcrămioara Perijoc a învins-o în semifinale, cu decizie unanimă, pe...
Flotila românească a dat drumul la ”motoare”. Performanță majoră în prima zi la Europene
România a calificat direct în finalele pentru medalii şase echipaje din cele 13 cu care participă la Campionatele Europene de canotaj de la Szeged (Ungaria), în urma curselor de joi. La...