Ana - Jaqueline, meci fantastic între românce la WTA Parma. Cine va juca în semifinale

Joi, 21 Septembrie 2023, ora 19:55
2212 citiri
Ana Bogdan

Ana Bogdan a învins-o pe Jaqueline Cristian cu scorul de 4-6, 6-1, 7-6 (7/1), joi, într-un duel românesc jucat în sferturile de finală ale turneului WTA 125 de la Parma (Italia), dotat cu premii totale de 100.000 de euro.

Ana Bogdan (30 ani, 71 WTA), a doua favorită, a obţinut victoria după două ore şi 26 de minute.

Jaqueline Cristian (25 ani, 107 WTA), a cincea favorită, s-a impus în primul set cu 6-4, diferenţa fiind făcută de un break reuşit la 2-2. Ana Bogdan a dominat actul secund, câştigând cu 6-1. În decisiv, Ana Bogdan a avut 5-3, dar Jaqueline Cristian a câştigat trei ghemuri la rând, iar setul a ajuns în tiebreak, unde Ana Bogdan nu i-a lăsat nicio şansă compatrioatei sale (7-1).

Ana Bogdan a câştigat şi primul său duel direct cu Jaqueline Cristian, în 2012, în sferturi la Istanbul, cu 6-1, 6-3.

Jaqueline Cristian s-a ales cu un cec de 3.478 de euro şi 29 de puncte WTA.

Ana Bogdan şi-a asigurat un cec de 5.222 de euro şi 57 de puncte WTA, iar în penultimul act o va înfrunta pe maghiara Anna Bondar (26 ani, 105 WTA), cap de serie numărul şapte.

Românca are 2-1 în meciurile directe cu Bondar, pe care a învins-o în 2019, în calificări la Istanbul, cu 2-6, 6-3, 6-3, şi anul acesta la Madrid, în primul tur, cu 4-6, 6-4, 7-6 (7/2). Bondar a câştigat la începutul anului, în primul tur la Australian Open, cu 6-2, 2-6, 6-3.

Danielle Collins "s-a răzbunat" pe Jaqueline, după un prim set câștigat de jucătoarea noastră. Românca, pe punctul de a izbucni în plâns
Jaqueline Cristian, locul 73 WTA, a fost eliminată, duminică, în turul trei al turneului de categorie WTA 1000 de la Madrid. Cristian a fost învinsă de favorita 13, sportiva americană...
Danielle Collins "a explodat" în timpul meciului cu Jaqueline Cristian: "Arată puțin respect!" VIDEO
Momente tensionate în timpul confruntării dintre Jaqueline Cristian și americanca Danielle Collins la Madrid Open. Jaqueline Cristian, locul 73 WTA, a întâlnit-o pe sportiva americană...