Ana Bogdan, după semifinala pierdută la Portoroz: ”Abia aștept ziua de mâine!” Care e motivul bucuriei

Duminica, 18 Septembrie 2022, ora 10:18
3313 citiri
Ana Bogdan

Ana Bogdan, locul 65 WTA, a fost eliminată, sâmbătă, în semifinalele turneului de categorie WTA 250 de la Portoroz (Slovenia), însă începând de luni va atinge cea mai bună clasare din carieră în ierarhia mondială.

Bogdan a fost învinsă de jucătoarea din Kazahstan Elena Rîbakina, numărul 25 mondial şi cap de serie 3, scor 6-1, 6-1.

Pentru parcursul de la Portoroz, Ana Bogdan a obţinut 8.870 de euro şi 110 puncte.

În clasamentul WTA Live, care va fi publicat luni, Ana Bogdan e pe locul 53, în condițiile în care performanța sa maximă în acest top a fost locul 59.

”Portoroz, ai fost cool! A fost o săptămână atât de bună, cu niște meciuri intense și, evident, lecții de învățat, dar cu multe aspecte pozitive de luat de aici. Abia aștept ziua de mâine și să văd noul meu cel mai bun clasament”, a precizat Ana Bogdan pe Instagram.

Borna impresionantă atinsă de Iga Swiatek. E doar a noua tenismenă din istorie
Săptămâna aceasta va fi a o suta pentru jucătoarea poloneză de tenis Iga Swiatek pe poziţia de lider al clasamentului WTA. Swiatek este a noua jucătoare din istorie care atinge suta de...
Ana Bogdan, eliminată la WTA Madrid după un ”thriller” de trei ore și jumătate. Românca a ratat o minge de meci
Tenismena Ana Bogdan a suferit o eliminare dureroasă, marți, în primul tur al turneului WTA 1000 de la Madrid. Ana Bogdan, locul 64 mondial, a fost învinsă de chinezoaica Wang Xiyu (52...