Ana Bogdan, colaps în setul decisiv, la scorul de 5-2 pentru ea. România tremură pentru calificare în Slovenia

Sambata, 15 Aprilie 2023, ora 15:24
2928 citiri
Ana Bogdan

România conduce cu 2-1 în întâlnirea de Billie Jean King Cup cu Slovenia, de la Koper, după ce, în primul meci de sâmbătă, Ana Bogdan a fost învinsă de Tamara Zidansek.

Zidansek s-a impus cu 3-6, 7-6 (4), 7-5, în trei ore şi şapte minute. Ana Bogdan a pierdut un meci pe care l-a avut în mână, conducând cu 5-2 în setul decisiv.

Meciul va fi urmat de o altă partidă de simplu: Kaja Juvan – Jaqueline Cristian.

Vineri, în primul meci, Ana Bogdan, locul 58 WTA, a învins-o pe Kaja Juvan, numărul 121 mondial, scor 3-6, 6-3, 6-4, în două ore şi jumătate. În setul decisiv, Juvan a condus cu 4-0.

Al doilea meci a fost câştigat de Jaqueline Cristian (180 WTA) în faţa Tamarei Zidansek (102 WTA), scor 6-1, 4-6, 6-3, în două ore şi cinci minute.

Ultimul meci, cel de dublu, va avea ca protagoniste perechile Irina Bara/Monica Niculescu şi Pia Lovric/Nina Potocnik.

Învingătoarea întâlnirii de la Koper se califică la turneul final al Billie Jean King Cup. Învinsa va juca în play-off, în noiembrie.

Românii pregătesc scenariul negru al unui război: "Îmi fac bagajele și plec. Eu pentru gunoaiele de la conducere nu îmi risc nici măcar un deget"
Dacă Rusia ar decide să invadeze spațiul NATO, România ar fi o țintă ușoară. Scenariul de coșmar se bazează pe un raport al Centrului de Analiză a Politicii Europene, publicat în urmă...
Schimbare radicală la turneul final. România s-a calificat miraculos, pentru prima dată în istorie
Turneul final al Billie Jean King Cup se va disputa sub formă de tablou eliminatoriu, la Sevilla, între 12 şi 20 noiembrie, a anunţat joi Federaţia Internaţională de Tenis (ITF), care...