Europa League: Viitorul pierde categoric in Belgia

Autor: Ionut Gaman

Joi, 25 Iulie 2019, ora 23:23

30870 citiri

FC Viitorul a fost suferit o infrangere drastica in deplasarea sustinuta, joi seara, la Gent, in prima mansa din turul doi preliminar al Europa League.

Formatia lui Gica Hagi a fost invinsa cu 6-3 de gruparea belgiana si sansele de calificare ale constantenilor in runda urmatoare par a fi de domeniul fantasticului.

Hagi si compania au avut parte de o prima repriza de cosmar la Gent, acolo unde in urma cu trei ani erau spulberati cu 5-0, tot in preliminariile Europa League.

5 goluri a incasat Viitorul in primele 45 de minute ale meciului din Belgia, reusind sa inscrie o singura date. A punctat Mladen, cu o executie superba de la aproximativ 30 de metri.

La revenirea de la cabine, gazdele au mai inscris o data, iar constantenii pareau ca se indreapta catre un dezastru.

Fundasul Bogdan Tiru a reusit sa mai spele din rusine cu doua goluri marcate intr-un interval de doar 5 minute. Soarta calificarii pare insa rezolvata.

Mansa secunda va avea loc joia viitoare, la Ovidiu.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, meciul dintre Gent si Viitorul, din prima mansa a turului doi preliminar al Europa League.

Desfasurarea intalnirii:

min.90+5 - FINALUL MECIULUI

min.90 - Vor fi 5 minute de prelungiri.

min.90 - Ce ocazie! Ofoe rateaza o ocazie uriasa. Singur in 10 metri, trimite peste poarta!

min.81 - Tordai prinde bine la un nou contraatac periculos al belgienilor.

min.67 - Ce ocazie! Dragus reia cu capul din cativa metri, insa Kaminski scoate cu un reflex incredibil!

min.62 - O noua schimbare facuta de Gica Hagi: iese Ganea, intra Dragus.

min.61 - GOOOL VIITORUL!!! Acelasi Bogdan Tiru marcheaza dupa o noua balbaiala in careul lui Gent!!!

min.56 - GOOOL VIITORUL!!! Bogdan Tiru reduce din handicap, dupa o eroare a aparatorilor belgieni!!!

min.55 - Ganea suteaza superb de la marginea careului, dar Kaminski e la post si scoate de sub bara.

INFO: Pentru Gent e primul meci oficial disputat in acest sezon.

min.50 - GOL GENT! Yeremchuk duce scorul cu 6-1 la capatul unui nou contraatac rapid al gazdelor!!!

min.47 - O noua ocazie mare pentru gazde: Kubo reia cu capul putin pe langa poarta!

min.46 - O singura schimbare facuta de Hagi la pauza: A iesit Iacob, a intrat Ghita.

STARTUL REPRIZEI SECUNDE

---------------------------------------

min.45+2 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu doua minute.

min.44 - GOL GENT!!! Kuba isi trece in cont dubla cu o reluare din cativa metri, dupa un contraatac excelent purtat de belgieni!!!

min.42 - GOL GENT!!! Yeremchuk inscrie fara probleme de la punctul cu var!!!

min.41 - Penalti pentru Gent dupa un fault al lui Iacob in propriul careu!

INFO: Viitorul si Gent s-au mai intalnit si acum trei ani, in turul trei preliminar din Europa League, cand belgienii s-au impus pe teren propriu cu un categoric 5-0, dupa ce in tur, la Ovidiu, a fost 0-0.

min.38 - Acelasi Kubo suteaza, insa mingea se duce de data aceasta mult peste poarta constantenilor.

min.35 - GOL GENT!!! Kubo il invinge pe Todai cu un sut superb de la vreo 30 de metri!!!

min.21 - GOOOL VIITORUL!!! Mladen reuseste un gol de zile mari, cu un sut fantastic de la aproximativ 30 de metri!!!

INFO: Meciul poate fi urmarit in direct pe... National TV. Asta dupa ce TVR a refuzat sa-l mai transmita.

min.13 - GOL GENT!!! Belgienii isi dubleaza avantajul prin Dejaegere, cu un sut frumos de la marginea careului!!!

min.4 - GOL GENT!!! Nana Asare deschide scorul cu un sut in forta dupa un corner executat de Odjidja-Ofoe!!!

ora 21:30 - STARTUL MECIULUI

INFO: Partida se joaca la Gent si nu e televizata in direct in Romania.

INFO: Mansa retur va avea loc saptamana viitoare, la Ovidiu.

ECHIPELE:

GENT: Kaminski - Lustig, Plastun, Rosted, Asare - Dejaegere, Owusu, David, Ofoe - Kubo, Yeremchuk.

Antrenor: Jess Thorup.

VIITORUL: Tordai - Mladen, Tiru, Iacob, De Nooijer - Houri, Artean, Achim - Iancu, Ganea, Matan.

Antrenor: Gheorghe Hagi.

Arbitru: Aleksandar Stavrev (Macedonia) .