Turneul Campioanelor: Jelena Ostapenko, invinsa de Venus Williams dupa un meci maraton

Marti, 24 Octombrie 2017, ora 17:56

37424 citiri

Jelena Ostapenko a pierdut intalnirea disputata marti cu Venus Williams, in etapa a doua a Grupei A din cadrul Turneului Campioanelor de la Singapore.

Venus s-a impus in trei seturi, scor 7-5, 6-7, 7-5, la capatul unei partide ce a durat aproape trei ore si 20 de minute!

Letona de 20 de ani si americanca in varsta de 36 de ani au oferit o partida extrem de spectaculoasa, dar mai ales echilibrata.

Invinse in prima runda, Ostapenko si Williams au jucat practic pentru a ramane in cursa pentru semifinale.

Dupa aceasta infrangere, sansele letonei de a ajunge intre primele patru tenismenele sunt doar teoretice, in timp ce Venus va avea nevoie de o victorie in ultima etapa pentru a merge mai departe.

Ultima etapa din Grupa Alba e programata joi si propune partidele Jelena Ostapenko - Karolina Pliskova si Venus Williams - Garbine Muguruza.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Jelena Ostapenko si Venus Williams, din Grupa Alba a Turneului Campioanelor de la Singapore.

Jelena Ostapenko - Venus Williams 5-7, 7-6 (3), 5-7

17:55 - Game, set si meci Venus Williams, dupa o partida incredibil de echilibrata!

17:51 - Break Venus si americanca va servi pentru castigarea meciuli.

17:48 - Avem parte de un meci maraton! Sunt deja peste 3 ore de la startul partidei.

17:35 - Break facut de Ostapenko si scorul devine egal, 4-4.

17:29 - Americanca pastreaza avantajul de un break si conduce cu 4-3 in acest moment.

17:08 - Venus reuseste breakul in debutul setului trei.

16:45 - Castigatoarea de la Roland Garros se impune cu 7-3 in tie-break si vom avea set decisiv.

16:38 - Break Venus si vom avea tie-break.

16:33 - Ostapenko face breakul la 5-5 si va servi pentru castigarea setului doi.

16:05 - E randul letonei sa castige 3 game-uri la rand si sa preia conducerea in acest set doi.

15:57 - Rebreak Jelena Ostapenko. 2-1 pentru americanca in acest set doi.

15:51 - Inceput perfect de set pentru Venus, ajunsa la 5 game-uri castigate consecutiv.

15:38 - Break reusit de Venus Williams, care castiga primul set.

15:28 - Ostapenko serveste pentru meci, dar Venus reuseste break-ul si avem 5-5.

15:21 - Letona isi face serviciul si se desprinde pentru prima oara la doua game-uri.

15:16 - Break facut de Ostapenko la 3-3.

14:49 - Rebreak reusit de americanca.

14:45 - Ostapenko incepe excelent partida, cu un break.

ora 14:40 - A inceput partida, cu Venus la serviciu.

INFO: In primele meciuri, Jelena Ostapenko a fost invinsa in doua seturi de Garbine Muguruza, in timp ce Venus Williams a pierdut, tot in doua seturi, cu Karolina Pliskova.

INFO: Tot azi si tot in Grupa Alba, Garbine Muguruza si Karolina Pliskova se vor intalni de la ora 16:00.

Turneul Campioanelor se desfasoara in perioada 22-29 octombrie.