Turneul Campioanelor: Garbine Muguruza castiga un meci disputat cu Ostapenko, la debutul Grupei Albe

Autor: Dan Alexandru

Duminica, 22 Octombrie 2017, ora 16:09

20695 citiri

Garbine Muguruza a trecut de Jelena Ostapenko in al doilea meci al zilei din Grupa Alba de la Turneul Campioanelor de la Singapore, intr-o partida ce a pus fata in fata pe castigatoarele de la Wimbledon si Roland Garros din 2017.

A fost o partida bine tinuta in frau de Muguruza, care a castigat in minimum de seturi, scor 6-3, 6-4, dupa o ora si 26 de minute.

Primul set a fost plin de breakuri si rebreakuri, decis pana la urma la 4-3, de un break capital facut de fosta lidera mondiala din Spania, care avea sa inchida mansa la 6-3 dupa 37 de minute.

Mansa secunda a fost una la fel de stransa, ea a inceput cu un 1-1 dupa doua servicii solide ale ambelor combatante. De la 1-1, Muguruza a defilat totusi, s-a desprins la 5-1 pe tabela si a castigat la final cu 6-4, dupa o mica revenire ce se anunta de efect a letonei, care a obtinut 3 puncte la rand, de la 1-5 la 4-5.

Muguruza castiga asadar si are si ea o victorie, ca si Karolina Pliskova, in Grupa Alba.

Lidera Grupei va fi insa Pliskova, care a cedat doar 4 game-uri cu Venus Williams in primul meci, fata de cele 7 pierdute de Garbine Muguruza cu letona Ostapenko.

Meciurile din etapa cu numarul 2 a Grupei Albe vor avea loc marti.

Desfasurarea intalnirii:

Victorie grea pentru Garbine, 6-3, 6-4, au fost ceva emotii pe final pentru iberica!

16.01: 3 puncte la rand letona, care e aproape de o revenire specialitatea casei. Pare din ce in ce mai nervoasa Muguruza!

15.59: 3-5, Ostapenko pare ca revine in joc, a facut 2 puncte la rand, serveste si inca spera!

15.49: Este 5-1, pare un final fara probleme si emotii pentru iberica. Ostapenko nu a gasit deloc solutii, mai ales in setul 2.

15.41: Si iata ca fosta lidera mondiala WTA se duce la 4-1, avand doua breakuri avans. Victoria pare din ce in ce mai aproape.

15.32: 2-1 Muguruza, vine primul break al setului 2.

15.27: 1-1, si acest set incepe strans, dar momentan nu avem breakuri.

Se incheie acest prim set, foarte echilibrat, cu multe breakuri, 6-3 pana la urma pentru iberica!

15.15: Mai avem parte de un break, 5-3 Muguruza si sportiva din Spania va servi acum pentru set.

15.10: 4-3, Ostapenko a facut un nou rebreak si a intrat din nou in partida. Mai devreme, sportiva din Letonia si-a chemat antrenorul, un fost jucator ATP leton.

15.00: 4-1 Muguruza, se duce la 3 puncte iberica si pare ca e in control acum in prima mansa.

14.58: 3-1 Muguruza, dupa inca un break in meci, realizat dupa ce Ostapenko a bifat 2 duble greseli la rand.

14.53: Rebreak rapid Ostapenko, 1-2 si incep sa se ascute loviturile intre cele doua.

14.49: 2-0 pentru Muguruza, care face si un prim break, consolidand inceputul bun de meci. A fost un game lung, cu avantaje de ambele parti.

14.44: 1-0 Muguruza, inceput fast al spanioloaicei.

Incepe partida!

14.37: Garbine Muguruza va servi prima in meci.

14.36: Avem imagini de la Singapore din nou, cele doua jucatoare au inceput incalzirea oficiala.

14.07: Iata ce declaratii a oferit Karolina Pliskova dupa aceasta victorie cu Venus Williams:

Reactia Karolinei Pliskova, dupa prima victorie de la Turneul Campioanelor

13.36: S-a terminat deja prima partida a zilei, Pliskova a invins-o pe Venus Williams cu un dublu 6-2, iar cronica o puteti citi mai jos.

Muguruza este fosta lidera mondiala WTA, recent detronata de catre Simona Halep, intre cele doua fiind insa o diferenta minima in clasament, doar 40 de puncte avans pentru sportiva nascuta la Constanta.

Locurile 2 si 7 WTA se intalnesc asadar in partida de la Singapore, a doua din cadrul Grupei Albe, dupa cea dintre Venus Williams si Karolina Pliskova, una terminata clar in favoarea tenismenei din Cehia, scor 6-2, 6-2.

Turneul Campioanelor: Karolina Pliskova castiga intr-o maniera clara prima partida din Grupa Alba

Cele doua s-au mai intalnit de 3 ori, iberica avand 2-1 la general. Ostapenko a castigat insa ultimul meci, la Wuhan, iar Garbine s-a impus de fiecare data la Roma, in 2016 cu 2-0 si in 2017 cu 2-1.

Muguruza a pierdut ultimele 2 meciuri in circuit, 0-2 cu Strycova la Beijing si 1-2 chiar cu Ostapenko la Wuhan.

Ultima partida disputata de Ostapenko in WTA a fost acea semifinala la Beijing, pierduta cu Simona Halep, care i-a permis romancei sa urce pe 1 WTA.