Serena Williams o invinge pe Angelique Kerber si castiga turneul de la Wimbledon

Sambata, 09 Iulie 2016, ora 17:36

13728 citiri

Serena Williams a castigat turneul de la Wimbledon dupa ce a invins-o pe Angelique Kerber, scor 7-5, 6-3, la capatul unui meci foarte echilibrat.

Ocupanta locului unu in clasamentul WTA a reusit sa-si apere astfel titlul castigat anul trecut.

Echilibrul a fost maxim in primul set, iar cele doua jucatoare si-au facut serviciul pana pe final, cand Serena a reusit un break ce s-a dovedit a fi decisiv.

Setul secund a avut o desfasurare asemanatoare, iar Serena a facut un nou break pe final ce i-a deschis drumul spre castigarea turneului.

Prin acest succes, Serena si-a luat revansa in fata lui Kerber, care a invins-o in finala de la Australian Open 2016.

Pentru Serena Williams, acesta a fost primul titlu de Grand Slam dupa o pauza de un an.

De asemenea, Serena s-a impus pentru a saptea oara in cariera la Wimbledon si a ajuns la 22 de titluri de Grand Slam, egaland recordul lui Steffi Graf.

In schimb, Kerber ramane cu un singur turneu de Grand Slam castigat.

SERENA - KERBER 7-5, 6-3

17:36 - Serena incheie cu un game alb si castiga turneul!

17:35 - Serena face break si va servi pentru castigarea trofeului!

17:29 - Kerber rateaza sansa de a face break, iar Serena conduce cu 4-3.

17:25 - Kerber egaleaza la trei.

17:21 - Serena isi face serviciul si conduce cu 3-2.

17:16 - Doua servicii rapide pentru ambele jucatoare, scorul este 2-2.

17:09 - Kerber raspunde cu un game castigat fara emotii.

17:05 - Serena n-are emotii la serviciu si incepe cu dreptul si setul secund.

17:02 - Serena face break si castiga primul set! Complet nesportiv, Serena vine la fileu si urla cat o tin plamanii, manifestandu-si bucuria!

16:59 - Continuam fara break, Serena are 6-5.

16:56 - Kerber isi face serviciul si setul se prelungeste.

16:51 - Game foarte echilibrat, insa Serena se desprinde la 5-4.

16:46 - Se merge cap la cap, Kerber egaleaza la patru.

16:42 - Kerber ajunge la deuce, insa Serena isi face serviciul si are 4-3.

16:38 - Bun serviciu si din partea lui Kerber, care egaleaza la trei. Inceput echilibrat.

16:33 - Serena e de neatins pe propriul serviciu si are 3-2.

16:32 - Kerber serveste bine si egaleaza la doi.

16:27 - Fara emotii pentru Serena la serviciu, scorul devine 2-1 in favoarea americancei.

16:24 - Serena rateaza mai multe mingi de break si Kerber egaleaza.

16:17 - Serena isi face serviciul fara emotii.

16:14 - A inceput meciul cu Serena la serviciu!

16:02 - Cele doua jucatoare intra pe teren.

Info: Partida incepe la ora 16:00

Angelique Kerber va urca pe locul 2 in clasamentul WTA de saptamana viitoare, indiferent de rezultatul acestui meci.

Serena Williams nu a mai castigat un turneu de Grand Slam de un an, de la Wimbledon 2015.

Cele doua jucatoare s-au intalnit de sapte ori, iar Serena s-a impus de cinci ori.

Kerber a invins-o ultima data pe Serena in finala de la Australian Open 2016.