Marius Copil pierde surprinzator in primul tur la Wimbledon

Autor: Marius Doroftei

Luni, 03 Iulie 2017, ora 19:22

11701 citiri

Singurul reprezentant al Romaniei in intrecerea de simplu masculin de la Wimbledon, Marius Copil, a fost eliminat inca din prima runda.

Romanul a fost invins surprinzator, in patru seturi, scor 6-7, 6-2, 3-6, 1-6, de un adversar mai slab cotat, pe care il invinsese in acest an, este vorba despre polonezul Peter Gojowczyk.

Copil si Gojowczyk au mers cap la cap in primul set, fiecare facandu-si serviciul pana in tie-break, acolo unde polonezul a reusit sa se impuna.

Sportivul nostru a parut ca preia controlul cu un set doi castigat foarte clar, insa nu a fost decat o exceptie, polonezul impunandu-se in urmatoarele doua si calificandu-se in turul II.

Pentru prezent pe tabloul principal de la Wimbledon, Copil s-a ales cu 10 puncte in clasamentul ATP si cu un cec in valoare de 35 de mii de lire sterline.

Marius Copil - Peter Gojowczyk 6-7 (5) / 6-2/ 3-6/ 1-6

19:22 - Peter Gojowczyk castiga setul al patrulea si se impune in aceasta partida.

18:54 - Romanul nu mai repeta evolutia buna din setul precedent si se inclina in actul al treilea.

18:15 - Marius isi revine si castiga clar setul al doilea.

17:49 - Copil pierde primul set la tie-break.

17:28 - S-a reluat partida.

16:47 - La Londra a inceput ploaia, astfel ca toate meciurile sunt suspendate.

16:21 - Incepe partida, romanul fiind primul la serviciu!

INFO: Copil (85 ATP) si Gojowczyk (140 ATP) s-au intalnit de doua ori, fiecare avand cate o victorie. Romanul a castigat ultima disputa directa, chiar in acest an.