Belinda Bencici face un salt important in clasamentul WTA dupa victoria in fata Simonei Halep

Joi, 21 Februarie 2019, ora 21:00

5405 citiri

Belinda Bencici si-a asigurat un salt important in clasamentul WTA dupa ce a reusit sa o invinga pe Simona Halep in sferturile de finala de la Dubai.

Sportiva in varsta de 21 de ani a urcat deja 12 locuri in ierarhia mondiala si se afla pe pozitia a 33-a.

Daca va ajunge in finala, Bencici va urca pana pe locul 28, iar daca va castiga trofeul va ajunge pe locul 23.

Cea mai buna clasare a Belindei Bencici a fost locul 7 WTA, pe cand avea doar 18 ani.

Amintim ca Simona Halep a fost eliminata in sferturile de finala ale turneului de la Dubai de elvetianca Belinda Bencici (45 WTA).

Sportiva noastra a cedat dupa un meci de mare lupta, scor 6-4, 4-6, 2-6. Partida a durat mai bine de doua ore si a fost de mare intensitate.

Pentru Simona, acesta a fost al noualea meci in ultimele 12 zile, ceea ce explica in mare masura problemele fizice pe care le-a avut.