Sorana Carstea, victorie fabuloasa in Canada

Joi, 08 August 2013, ora 11:18

3398 citiri

Sorana Carstea a obtinut o victorie fabuloasa in turul secund al turneului WTA din Toronto, Canada. Romanca a invins-o pe Caroline Wozniacki dupa ce a salvat doua mingi de meci.

Intalnirea dintre Sorana si sportiva daneza, fosta lidera a clasamentului mondial, aflata in prezent pe pozitia a 10-a, a inceput cum nu se putea mai prost pentru reprezentanta noastra.

Wozniacki a castigat primul set, scor 7-5, si parea gata sa isi adjudece meciul, avand doua mingi de meci la scorul de 6-5 in actul secund.

Carstea a anulat insa cele doua mingi, a impins setul in tie-break si l-a castigat cu 7-6, in "decisiv" impunandu-se destul de lejer, cu 6-4.

Astfel Sorana merge mai departe in cadrul turneului canadian, insa nu va avea o misiune usoara, urmand a da piept cu sarboaica Jelena Jankovic.