Sorana Carstea se califica superb in optimi la Australian Open

Autor: Marius Doroftei

Vineri, 20 Ianuarie 2017, ora 10:19

41975 citiri

Sorana Carstea a obtinut o calificare superba in optimile de finala ale turneului de la Australian Open.

In turul III, romanca a trecut de americanca Alison Riske, pe care a invins-o in doua seturi, scor 6-2, 7-6.

Ajunsa in turul al treilea dupa o victorie impresionanta impotriva Carlei Suarez Navarro, "Sori" a intalnit o adversara incomoda, dar in fata careia avea un palmares pozitiv.

Iar acest lucru s-a vazut din primele game-uri, Carstea reusind sa se distanteze in fata lui Riske extrem de repede. Ea si-a pastrat avantajul luat in debutul partidei si a incheiat primul set cu un categoric 6-2.

Actul secund a fost diametral opus, Riske parand ca se adapteaza la vantul puternic care a parut ca o deranjeaza teribil in primul act.

Sorana si-a pierdut serviciul repede, insa a reusit sa revina si sa egaleze, avand apoi sansa de a se impune. A venit randul lui Riske sa aiba din nou initiativa, americanca servind pentru castigarea setului.

Carstea a reusit un break la zero, a trimis setul in tie-break si acolo si-a adjudecat victoria.

Calificata in premiera in optimile de finala de la Australian Open, pe Sorana Carstea o asteapta, foarte probabil, un duel imposibil impotriva campioanei de la Roland Garros, "Gabi" Muguruza.

Sorana Carstea - Alison Riske 6-2/ 7-6 (2)

10:18 - Game, set si meci Sorana Carstea!

10:11 - Rebreak la zero pentru Sorana si vom avea tie-break.

10:08 - Americanca reuseste breakul si va servi pentru a trimite meciul in "decisiv".

10:05 - Riske se agata de acest set si vom avea "prelungiri".

10:01 - Vestea buna este ca serviciul Soranei merge foarte bine, iar romanca a ajuns la un game de victorie.

09:59 - Riske trece peste un moment dificil si isi face serviciul.

09:53 - Sorana isi face serviciul si preia conducerea in acest set.

09:51 - Riske greseste foarte mult, iar Sorana face breakul.

09:46 - Sori reuseste sa isi faca serviciul dupa ce salveaza mai multe mingi de break. Sa vedem daca va putea reveni.

09:40 - Riske isi consolideaza breakul si se distanteaza la 3-1.

09:34 - Break reusit de Riske.

09:31 - Isi face serviciul si Riske.

09:28 - Sori incepe bine si setul secund.

INFO: Imediat dupa ce a castigat setul, Sorana a facut un semn catre echipa sa ca totul este in regula, semn ca problemele de la piciorul stang nu sunt serioase. Alison Riske ia o pauza de vestiar.

09:22 - Break si set Sorana Carstea!

09:16 - Sorana isi face serviciul fara probleme si imediat solicita time-out medical.

09:13 - Sorana rateaza o minge de break si adversara ei isi face serviciul.

09:06 - Game pentru Carstea, care joaca foarte bine in acest prim set.

09:02 - Riske reuseste sa castige primul game din acest meci.

08:57 - Sorana isi face din nou serviciul si se distanteaza deja la 3-0.

08:53 - Break reusit de Carstea! foarte bine a inceput Sorana aceasta partida.

08:49 - Game la zero pentru Sori! Inceput perfect pentru romanca!

08:47 - Incepe partida! Sorana serveste pruma!

08:45 - Sunt pe teren cele doua jucatoare si execut miscarile de incalzire.

08:30 - Mischa Zverev il invige in patru seturi, scor 6-1, 4-6, 6-3, 6-0, pe Malek Jaziri si elibereaza terenul pentru Sorana si Alison.

INFO: Sorana a intalnit-o de trei ori pana acum pe sportiva din Statele Unite, reusind sa se impuna de doua ori.