Simona Halep se califica in sferturi la Montreal dupa o victorie convingatoare

Autor: Marius Doroftei

Joi, 28 Iulie 2016, ora 20:48

50881 citiri

Simona Halep s-a calificat in sferturile de finala de la Montreal, ea obtinand o victorie convingatoare in optimi.

Romanca a trecut in doua seturi, scor 6-3, 6-3, de Karolina Pliskova, din Cehia.

Numarul 5 WTA a demonstrat inca o data ca se simte excelent pe hard si a evoluat la un nivel extrem de ridicat in fata unei adversare de calibru.

E drept ca in aceasta partida Pliskova nu a fost chiar cea pe care o cunoastem, cehoaica gresind surprinzator de mult.

Insa Simona a reusit sa profite de erorile adversarei si si-a construit in fiecare set un avantaj suficient de mare pentru a se impune relativ fara emotii.

Au fost doua seturi cu desfasurari in oglinda. In primul, Halep s-a distantat inca din debut si si-a mentinut avantajul pana la final, in timp ce in cel de-al doilea a reusit sa se desprinda pe final.

Per total, a fost o victorie convingatoare pentru o Halep care pare intr-o forma extraordinara in aceasta parte a sezonului.

Simona Halep - Karolina Pliskova 6-3/ 6-3

20:48 - Break, set si meci Simona Halep!

20:44 - Game Halep si romanca este foarte aproape de victorie.

20:40 - Simona are sansa celui de-al doilea break, insa Pliskova isi face serviciul cu dificultate.

20:35 - Game la zero pentru Simona!

20:32 - BREAK HALEP! Simona reuseste sa reia initiativa in acest set secund!

20:28 - Game la zero reusit de Simona.

20:25 - Pliskova isi face serviciul intr-un game in care Simona a ratat de doua ori breakul.

20:19 - Simona isi face si ea serviciul.

20:16 - Pliskova isi face serviciul in primul game din setul al doilea.

20:10 - Game si set, Simona Halep!

20:07 - Pliskova isi face serviciul, insa Simona va servi pentru castigarea setului.

20:03 - Simona isi face serviciul si este la un game de castigarea primului set.

20:00 - BREAK HALEP! Simona este din nou in avantaj si va servi pentru a se distanta si mai mult.

19:57 - BREAK PLISKOVA! Cehoaica da semne ca isi revine dupa startul ratat de meci.

19:53 - Cu mari emotii Pliskova isi face serviciul.

19:47 - Game pentru Simona si romanca se distanteaza bine in acest debut de meci.

19:44 - BREAK HALEP! Sportiva noastra incepe excelent aceasta partida!

19:41 - Simona incepe perfect si isi face serviciul!

19:40 - Incepe partida! Simona serveste prima!

INFO: Partida incepe in jurul orei 19:30

INFO: Daca Simona ocupa locul 5 in clasamentul WTA, nici adversara ei nu este una modesta, Pliskova fiind a 17-a jucatoare de tenis a planetei in momentul de fata.

INFO: Pliskova s-a calificat in optimile de finala fara sa joace, ea profitand de retragerea italiencei Sara Errani.