Autor: Marius Doroftei

Vineri, 19 Mai 2017, ora 14:27

46997 citiri

Simona Halep s-a calificat vineri in semifinalele turneului WTA de la Roma.

Sportiva noastra a trecut fara mari probleme de Anett Kontaveit, pe care a invins-o in ceva mai mult de o orav de joc cu scorul de 6-2, 6-4.

Avand de cealalta parte a fileului o adversara in forma, dar vizibil mai slaba, Simona a reusit se impuna de la inceputul partidei.

A inceput cu break si a castigat primul set categoric, cu un 6-2 care nu lasa loc discutiilor, in timp ce in actul secund a lasat impresia ca s-a relaxat putin.

Halep a inceput tot cu break si s-a distantat bine, insa pe final a ezitat sa inchida setul si i-a permis adversarei sa se apropie putin.

Per total, Simona a obtinut o victorie care nu lasa loc interpretarilor, calificarea in semifinale fiind cat se poate de justificata.

In duelul pentru semifinale, care va avea loc sambata, ea o va infrunta pe invingatoarea partidei dintre Kiki Bertens si Daria Gavrilova.

Pentru calificarea in semifinale, Simona si-a asigurat un cec in valoare de 115.170 de euro si 350 de puncte in clasamentul WTA.

Simona Halep - Anett Kontaveit 6-2/ 6-4

14:27 - Game, set si meci, Simona Halep!

14:21 - Isi face serviciul Kontaveit, iar Simona va servi acum pentru victorie.

14:16 - Game dificil castigat de Halep, care este foarte aproape de victorie acum.

14:10 - Isi face serviciul Anett si ajunge la un singur game de Halep.

14:07 - Rebreak Kontaveit. Simona pare ca isi pierde putin concentrarea pe finalul acestei partide.

14:02 - Break Halep din nou! Romanca este foarte aproape de victorie si de calificarea in semifinale!

13:59 - Game pentru Simona pe propriul serviciu.

13:55 - Rateaza Halep o minge de break, iar Kontaveit reduce din diferenta.

13:51 - Isi face Simona serviciul si conduce cu 2-0.

13:47 - Din nou, Halep incepe cu un break in primul game al setului.

13:40 - Game si set, Simona Halep! N-a avut nicio emotie in acest prim act al jocului romanca.

13:35 - Isi face serviciul cu multe emotii Kontavet, insa este randul Simonei sa serveasca pentru a castiga acest set.

13:27 - Game la zero pentru Simona, care conduce acum cu 5-1.

13:24 - Inca un break pentru Halep, al treilea din acest set.

13:18 - Rebreak reusit de Kontaveit, care are acum ocazia sa se apropie de Simona.

13:14 - Vine si al doilea break pentru Halep in aceasta partida. Incepe perfect Simona.

13:11 - Isi face serviciul Simona si se distanteaza deja in primul set.

13:08 - Debut perfect de meci pentru Simona, cu break in primul game.

13:06 - Incepe partida! Kontaveit este prima care serveste.

13:00 - Suntem aproape de debutul partidei. Cele doua sportive sunt pe arena centrala de la Roma si efectueaza incalzirea.

INFO: Meciul incepe la ora 13:00.

INFO: Halep si Kontaveit s-au intalnit o singura data pana acum, Simona fiind cea care s-a impus.

INFO: Invingatoarea acestui duel o va intalni in semifinale pe castigatoarea partidei dintre Kiki Bertens si Daria Gavrilova.