Simona Halep o invinge pe Belinda Bencic si se califica in finala turneului de la Madrid

Autor: Ionut Gaman

Vineri, 10 Mai 2019, ora 17:35

90387 citiri

Simona Halep s-a calificat vineri, pentru a patra oara in cariera, in finala turneului de la Madrid.

Tenismena noastra, de doua ori castigatoare la competitia din capitala Spaniei, a trecut in semifinale de elvetianca aflata pe locul 18 in ierarhia WTA, Belinda Bencic.

Simona a avut nevoie de trei seturi pentru a o invinge pe Bencic, scor 6-2, 6-7 (2), 6-0.

In finala programata sambata seara, Simona o va infrunta pe castigatoarea celei de-a doua semifinale, in care se intalnesc Sloane Stephens si Kiki Bertens.

O ora si 57 de minute a durat intalnirea dintre Simona Halep si Belinda Bencic. Si ce disputa a fost! Cele doua au oferit un tenis superb, cu multe schimburi spectaculoase si lovituri impresionante. Simona a fost, insa, jucatoarea mai solida, iar victoria e pe deplin meritata.

Reprezentanta noastra, invinsa in ultimele doua meciuri directe de Bencic, a inceput bine jocul si si-a adjudeca primul set fara mari emotii, cu 6-2.

Ca si-n sfertul de ieri cu Naomi Osaka, tenismena elvetiana a renascut in setul secund, marindu-si nivelul de joc. Simona a salvat o minge de set la 5-6 si a ajuns cu greu la tie-break. Avea, insa, sa fie setul elvetiencei, care s-a impus cu 7-2.

In decisiv, Belinda Bencic n-a mai putut face fata ritmului impus de Simona, care si-a zdrobit adversara cu un categoric 6-0, consemnand, astfel, al patrulea set castigat la 0 de reprezentanta noastra la aceasta editie.

608.700 de euro si 700 de puncte in clasamentul WTA si-a asigurat Simona Halep dupa calificarea in ultimul act al turneului patronat de Ion Tiriac.

Pentru Simona urmeaza cea de-a patra finala la Madrid, care de aceasta data va avea si o alta miza. In cazul unui nou triumf in capitala Spaniei, contanteanca va reveni pe prima pozitie in clasamentul WTA.

Adversara din finala va fi decisa dupa disputarea semifinalei dintre Sloane Stephens si Kiki Bertens, programata in aceasta seara.

Finala turneului de la Madrid se va juca sambata seara.

Vezi si:

• Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Simona Halep si Belinda Bencic, din cadrul semifinalelor turneului de la Madrid.

Desfasurarea intalnirii:

Simona Halep - Belinda Bencic 6-2, 6-7 (2), 6-0

SETUL III

15:52 - Simona isi pierde serviciul, iar scorul redevine egal, 2-2.

15:47 - Bencic isi face serviciul si castiga primul ei game din acest meci.

15:44 - Tenismena noastra arata un joc foarte solid in acest debut de meci si se distanteaza la 2-0.

15:41 - Simona incepe bine meciul, cu un break in primul game.

ora 15:38 - Incepe meciul, cu Belinda Bencic la serviciu.

ora 15:30 - Cele doua jucatoare patrund pe teren, iar jocul va incepe in aproimativ 8 minute.

Vezi: WTA prezinta o statistica ingrijoratoare pentru Simona Halep, cu putin timp inainte de semifinala cu Belinda Bencic

INFO: La startul turneului, Simona Halep se afla pe pozitia a 3-a in clasamentul WTA, in timp ce Belinda Bencic ocupa locul 18.

INFO: La TV, partida va fi transmisa in direct de postul Digi Sport 1.

INFO: Belinda Bencic si Simona Halep s-au intalnit de trei ori pana acum, scorul fiindu-i favorabil jucatoarei din Elvetia, care a castigat si ultimul joc, disputat anul acesta in sferturile de finala ale turneului de la Dubai:

2014, Wimbledon: 6-4, 6-1 pentru Simona Halep;

2015, Openul Canadei: 7-6, 6-7, 3-0 ret. pentru Belinda Bencic;

2019, Dubai: 4-6, 6-4, 6-2 pentru Belinda Bencic.

sferturi: 6-3, 2-6, 7-5 cu Naomi Osaka.

INFO: In cealalta semifinala se intalnesc Kiki Bertens si Sloane Stephens.

Finala turneului de la Madrid, dotat cu premii in valoare totala de 7 milioane de euro, se va disputa sambata seara.